Σάββατο 29 Αυγούστου 2015

Πήρε το ντέρμπι η Λιντς!!

Με τον Κρις Γουντ να σκοράρει για τρίτο σερί ματς, η Λιντς δραπέτευσε με τους τρεις βαθμούς (2-1) από το «iPro Stadium» και το ντέρμπι με την Ντέρμπι, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στη φετινή Τσάμπιονσιπ.
Πριν την σέντρα της σπουδαίας αναμέτρησης οι δύο ομάδες είχαν μόνo ισοπαλίες μετά από τέσσερις αγωνιστικές.
Η Λιντς ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και δίκαια πήρε το προβάδισμα με τον Αντεγέμι στο 43ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι πάντως επέστρεψαν αλλαγμένοι προς το καλύτερο από τα αποδυτήρια και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έφτασαν στην ισοφάριση με το γκολ του Μάρτιν στο 48’.
Η ομάδα του Πολ Κλεμέντ έδειξε να έχει το πάνω χέρι στη συνέχεια, αλλά η Λιντς κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ με τον Γουντ δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα και να πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Στους 7 βαθμους μετά από 5 ματς έφτασαν οι φιλοξενούμενοι, στους 4 και χωρίς νίκη έμεινε η Ντέρμπι, η οποία δεν έχει ξεκινήσει όπως θα φανταζόταν τη νέα σεζόν.