Σάββατο 11 Ιουλίου 2009

Φουλ για το... χρυσό!

hellas_panigyria.jpgΈτοιμη για το... χρυσό μετάλλιο είναι πλέον η εθνική Εφήβων, καθώς επιβλήθηκε της Αυστραλίας με 84-69 στον ημιτελικό του Παγκόσμιου Πρωτάθληματος U-19, που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου ήταν «καταιγιστική» καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και συνεχίζοντας την μακρά παράδοση, αναφορικά με την συλλογή μεταλλίων! Οι πρωταθλητές Ευρώπης περιμένουν πλέον να αντιμετωπίσουν μία εκ των Κροατίας ή ΗΠΑ, στον αυριανό μεγάλο τελικό της διοργάνωσης (10.30π.μ).

Οι διεθνείς πήραν το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με πρωταγωνιστές τους Βλαντιμίρ Γιάνκοβιτς και Νίκο Παππά και με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το 24-18 υπέρ της εθνικής Εφήβων. Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε την καθολική υπεροχή, αυξάνοντας την διαφορά στο +13, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 46-33. Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι διεθνείς μας δεν επαναπαύθηκαν από το σοβαρό προβάδισμα στο σκορ και συνέχισαν να δείχνουν... «αφηνιασμένοι», όντας ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια και ελέγχοντας τα ριμπάουντ. Οι Αυστραλοί δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, με την διαφορά να φτάνει στο +20 και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το 67-47. Η υπόθεση νίκη-πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης είχε ουσιαστικά κριθεί, με την τελευταία περίοδο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και με τους πρωταθλητές Ευρώπης να περιμένουν απλώς την τυπική λήξη του ματς, για να πανηγυρίσουν την επικράτηση με το τελικό 84-69.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της στην διοργάνωση, ήταν οι Νίκος Παππάς και Κώστας Παπανικολάου, οι οποίοι «πυροβολούσαν» αφειδώς από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Σημαντική η συμβολή του Βλαντιμίρ Γιάνκοβιτς με 16 πόντους αλλά του Λεωνίδα Κασελάκη που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-33, 67-47, 84-69

Ελλάδα: Μάντζαρης 8π., 6 ριμπ., 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, Παπανικολάου 18π. (2), 10 ριμπ., 4 τάπες, 3 κλεψίματα, Γεωργάκης 2π., Σλούκας 8π., 3 ασίστ, Γιάνκοβιτς 16π. (4), 9 ριμπ., Παππάς 19π. (2), 4 ριμπ., Κασελάκης 13π., 13 ριμπ., Παπαντωνίου, Κατσίβελης, Αγγελόπουλος, Καραθανάσης.

Αυστραλία: Πέιτζ 15 (2), Κάντι 3, Σάλεσιτς 6 (1), Ντελαβεντόβα 12 (2), Μπρέκοφ 4, Μότουμ 9, Έλις 8 (2), Χόντγκσον 1, Γιανγκ 10, Χάρις-Τανκς, Γκρίνγουντ 1.