Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2009

«Γκέλαρε» στο φινάλε η Γιουβέντους

Επιμέλεια: Δ.Μ.

Την ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη στο «Καμπιονάτο» έχασε στις καθυστερήσεις η Γιουβέντους. Η ομάδα του Τσίρο Φεράρα ισοφαρίστηκε σε 1-1 στις καθυστερήσεις του εντός έδρας αγώνα με την Μπολόνια και έφτασε στους 14 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρώτη Σαμπντόρια.

Οι «μπιανκονέρι» είχαν προηγηθεί με το γκολ του Τρεζεγκέ στο 24’ αλλά ο Ανταίλτον στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Ρόμα με γκολ του Ντε Ρόσι στις καθυστερήσεις απέσπασε ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας από την Κατάνια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μοριμότο στο 22’ αλλά λύγισαν στο φινάλε ενώ έχασαν και τον Ντελβέκιο που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της αγωνιστικής, η Μίλαν δεν κατάφερε να νικήσει στο «Σαν Σίρο» τη «νεοφώτιστη» Μπάρι, η οποία απέσπασε ισοπαλία 0-0 απομακρύνοντας τους «ροσονέρι» επτά βαθμούς από την κορυφή.