Πέμπτη 24 Δεκεμβρίου 2009

Κάνει πλάκα η Μπορντό, 2-1 και την Τουλούζ

Ο Τσαμάκ πανηγυρίζει για την Μπορντό Ασταμάτητη η Μπορντό πέρασε και από την έδρα της Τουλούζ και συνεχίζει να αυξάνει τη διαφορά της στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ επικράτησε 2-1 της Τουλούζ και πλέον βρίσκεται εννέα βαθμούς μακριά από τον πλησιέστερο διώκτη της.

Οι «γιρονδίνοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, από γκολ του Μασάδο, αλλά αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Τσαμάκ, μετά από σέντρα του Τρεμουλινάς. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 73ο, λόγω αποβολής του Μπένγκουε, και η Μπορντό αξιοποίησε την αριθμητική της υπεροχή δύο λεπτά αργότερα, με το σουτ του Γουέντελ να κοντράρει σε αντίπαλο και να καταλήγει στα δίχτυα, δίνοντας ακόμη τρεις βαθμούς στους πρωταθλητές.

Ο Λοράν Μπλαν παρέταξε τους Καρασό, Τρεμουλινάς, Πλανίς, Σιανί, Σαλμέ, Γκουφράν (65ο Ουέντελ), Φερνάντο, Γκουρκούφ, Πλάσιλ, Ζούσιε (65ο Τραορέ), Τσαμάκ