Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2009

Μαρούσι με ανατροπή

Πελεκάνος και Χόμαν πανηγυρίζουν... Το Μαρούσι πέτυχε νέα σπουδαία εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στο Περιστέρι με 81-80 σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Η ομάδα των βορείων προαστίων έχανε με 73-66 πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά τελικά έφυγε με τη νίκη από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή, λοιπόν, το Μαρούσι μείωσε σε 75-74 δύο λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, ενώ ο Ελληνας φόργουορντ έκλεψε μία μπάλα και ολοκλήρωσε την επόμενη φάση με κάρφωμα για το προβάδισμα του Αμαρουσίου με +4 (79-75). Ακόμα κι έτσι, όμως, το Περιστέρι δεν παρέδωσε τα όπλα.

Με γρήγορο καλάθι του Χάμοντς, ο οποίος κέρδισε και μία βολή οι γηπεδούχοι μείωσαν στον ένα (79-78). Εκεί ανέλαβε δράση ο αρχηγός του Αμαρουσίου. Ο Κώστας Καϊμακόγλου με καλάθι ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη της επίθεσης της ομάδας του και οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα έκανε το 81-78.

Το Περιστέρι απάντησε με δύο βολές, ωστόσο στην τελευταία φάση με έξι δευτερόλεπτα να απομένουν το Μαρούσι επανέφερε υποδειγματικά τη μπάλα και με συνεχόμενες πάσες κατάφερε να μην του γίνει φάουλ. Ως εκ τούτου οι γηπεδούχοι έχασαν τη μοναδική ευκαιρία που θα είχαν για ένα τελευταίο σουτ μετά τις βολές και το παιχνίδι έληξε με 81-80 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 36-29, 53-52, 80-81.
Οι διαιτητές: Χριστοδούλου, Κατακατσούνης, Γεωργιάδης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 19, Νέλσον 10 (1), Παπανικολόπουλος 2, Μάντζαρης Β. 5 (1), Μπράμος 8, Φειζόν 15, Μάντζαρης Α. 2, Μαργαρίτης, Ουίλκινσον 2, Τσιάκος, Aρνολντ 17 (2).
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς 4, Κις 24 (3), Λούκας 10, Πελεκάνος 8, Μπατής, Χόμαν 10, Διαμαντόπουλος, Μαυροειδής 11, Νάτζφεϊ 6, Καϊμακόγλου 8.