Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010

Να ποια είναι η Μπάγερν Μονάχου...

Ο Όλιτς πέτυχε ένα από τα τρία γκολ της Μπάγερν στην εκτός έδρας  νίκη επί της Βέρντερ Ομάδα για τίτλο έδειξε ότι είναι η Μπάγερν Μονάχου, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε 3-2 εκτός έδρας τη Βέρντερ Βρέμης, στο πιο σημαντικό παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της μπουντεσλίγκα. Την ίδια ώρα, η Σάλκε αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι το 82ο δέχτηκε δύο τέρματα στα τελευταία 8 λεπτά κι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή.

Ο ελληνικός "εμφύλιος" δεν ανέδειξε νικητή. Η Νυρεμβέργη, με τον Αγγελο Χαριστέα στο αρχικό σχήμα παραχώρησε ισοπαλία στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με σκορ 1-1, στην ενδεκάδα της οποίας ξεκίνησε ο Νίκος Λυμπερόπουλος (αντικαταστάθηκε στο 89ο).

Ο Φάνης Γκέκας αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο με την φανέλα της Χέρτα, αλλά η ομάδα του Βερολίνου δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (0-0), που τόσο χρειαζόταν στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Ντόρτμουντ νίκησε 1-0 το ΑΜβούργο που μπήκε με όνειρα στη σεζόν και το απομάκρυνε αισθητά από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.