Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010

Ίντερ Μίλαν 2-0

Βαθμολογικά είναι στο +9, ψυχολογικά στο... +1000! Η Ιντερ, αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε με 9 το ματς, επικράτησε της Μίλαν με 2-0 στο ντέρμπι τίτλου.Στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα», η Παλέρμο συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία καθώς δεν δυσκολεύτηκε να περάσει το εμπόδιο της απογοητευτικής Φιορεντίνα την οποία κέρδισε με 3-0. Τα δύο γκολ του Ερνάντεζ και το ένα του Μπουντάν χάρισαν την τέταρτη εντός έδρας σερί νίκη στους Σικελούς, που παράλληλα παραμένουν αήττητοι στα επτά τελευταία ματς, επίδοση που τους έχει φέρει προ των πυλών του Τσάμπιονς Λιγκ.

Από ένα γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου πέτυχε η Νάπολι που κέρδισε μέσα στο Λιβόρνο με 2-0 και έτσι παρέμεινε στην τέταρτη θέση. Οκτώ αγωνιστικές χωρίς νίκη είχε μείνει η Σαμπντόρια, όμως αυτό το αρνητικό σερί έλαβε τέλος στο «Φρίουλι». Η ομάδα της Γένοβας βρέθηκε να χάνει δύο φορές, ωστόσο ανέτρεψε την κατάσταση και κέρδισε με 3-2 την Ουντινέζε.

Δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αταλάντα η Τζένοα η οποία επικράτησε με 2-0, ενώ ο Αλμπέρτο Μαλεζάνι μετράει ώρες στον πάγκο της Σιένα καθώς η ομάδα του έμεινε στο 1-1 με την Κάλιαρι. Με το ίδιο σκορ έληξε και η αναμέτρηση της Λάτσιο με την Κιέβο, ενώ βαθιά ανάσα πήρε η Μπολόνια κερδίζοντας με 2-1 την Μπάρι αν και έχανε στο πρώτο μέρος.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:
Κατάνια-Πάρμα 3-0 (15' Μασκάρα, 70' Μαρτίνεζ, 77' Μοριμότο)
Γιουβέντους-Ρόμα 1-2 (51' Ντελ Πιέρο-68' πεν. Τότι, 92' Ρίισε)

Κυριακή (24/1)

Μπολόνια – Μπάρι 2-1 (54', 72' Χιμένες - 39' Μπαρέτο)
Λιβόρνο – Νάπολι 0-2 (45' Μάτζιο, 90' Τσιγκαρίνι)
Σιένα – Κάλιαρι 1-1 (78' Καλαϊό – 81' πεν. Μάτρι)
Λάτσιο – Κιέβο 1-1 (18' Στεντάρντο – 77' Πελισιέρ)
Παλέρμο – Φιορεντίνα 3-0 (28', 37' Ερνάντεζ, 58' Μπούνταν)
Τζένοα – Αταλάντα 2-0 (18' Παλάσιο, 42' Κρέσπο)
Ουντινέζε – Σαμπντόρια 2-3 (7' πεν. Ντι Νατάλε, 44' Ίσλα – 27' πεν. Πατσίνι, 57' Πότσι, 66' Σεμιόλι)
Ιντερ-Μίλαν 2-0 (10' Μιλίτο, 65' Πάντεφ)