Κυριακή 13 Ιουνίου 2010

"Θρίλερ" στην Τριανδρία

Δραματικό φινάλε είχε ο τελικός των πλέι οφ στην Α1 κατηγορία ΕΠΣΜ, όπου επικράτησε στα πέναλτι ο Αχιλλέας Τριανδρίας.

Αχιλλέας Τριανδρίας και Ένωση Συκεών διεκδικούσαν τη δεύτερη θέση ανόδου στη Δ΄ εθνική, πίσω από τον πρωταθλητή Οδυσσέα Κορδελιού. Στα αξιοσημείωτα ότι ο Αχιλλέας είχε το απόλυτο πλεονέκτημα, που σημαίνει ότι θα έπρεπε να χάσει 2 φορές από την Ένωση για να χάσει την άνοδο, από την άλλη οι 2 ομάδες συναντήθηκαν 2 φορές για το πρωτάθλημα, όπου η Ένωση Συκεών μετρούσε εκτός έδρας νίκη και μια ισοπαλία. Τελικά, ούτε χθες ο Αχιλλέας δεν κατάφερε να κερδίσει, με τη διαφορά ότι χαμογέλασε πλατιά στο τέλος, κερδίζοντας στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι (3-2) κι αφού νωρίτερα κανονικός αγώνας και παράταση έληξαν χωρίς γκολ. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης η υπερπροσπάθεια όλων των ποδοσφαιριστών μέσα σε αφόρητη ζέστη και ο αρκετός κόσμος που παρακολούθησε τον αγώνα.

ΜΠΑΛΑ ΥΠΟ ΚΑΥΣΩΝΑ: Από κει και πέρα, αγωνιστική δράση υπήρχε και στις άλλες κατηγορίες, με τις ομάδες να αγωνίζονται μέσα σε πρωτοφανή καύσωνα, καθώς είναι γεγονός ότι η ΕΠΣΜ έχει καθυστερήσει πολύ φέτος με τις διοργανώσεις της. Δύο ιστορικές ομάδες, ο Φοίνικας Πολίχνης και ο Παύλος Μελάς κέρδισαν την επιστροφή τους στην Α1, το ίδιο ισχύει και για τον Εθνικό Μαλγάρων. Αναλυτικά τα αποτελέσματα: (Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ) Φοίνικας Πολίχνης-ΑΠΕ Λαγκαδά 2-0, Παύλος Μελάς-Ιάσων Αυγής 3-0, Εθνικός Μαλγάρων-Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου 4-0, (Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ) Ερμής Μηχανιώνας-ΑΕ Ελπίδα Τούμπας (επαναληπτικός αγώνας) 3-2, (Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ) Αστραπή Νεάπολης-ΠΑΟΚ Πολίχνης (επαναληπτικός αγώνας) 1-2, Θεσσαλονίκη-Εθνικός Αστέρας 4-0.