Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2010

4ος όμιλος: Επιτέλους νίκη για Γαλλία

Από το μπαράζ με την Ιρλανδία στο Δουβλίνο είχε να κερδίσει σε επίσημο παιχνίδι η Γαλλία, η οποία μετά από σχεδόν έναν χρόνο χαμογέλασε και πάλι μετά το 2-0 επί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης!Η ομάδα του Μπλαν ξεπέρασε το σοκ της εντός έδρας ήττας από την Λευκορωσία και επικράτησε με 2-0 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης στο Σαράγεβο. Η νίκη ήταν αρκετά δύσκολη για τους «τρικολόρ» και ήρθε στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Μπενζεμά να βρίσκει μετά από καιρό το δρόμο προς τα δίχτυα και να ανοίγει το σκορ στο 72’. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μαλουντά σφράγισε την πολύ σημαντική, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, νίκη για τους Γάλλους.

Στην κορυφή του ομίλου βρίσκονται Αλβανία και Λευκορωσία που παρέμειναν αήττητες, με τέσσερις βαθμούς. Οι γείτονες κέρδισαν εντός έδρας το Λουξεμβούργο με 1-0, ενώ οι Λευκορώσοι αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την Ρουμανία.