Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου 2010

Βρήκε δίχτυα στο Άνφιλντ ο Λουίς Γκαρσία

Παρόντος του Λουίς Γκαρσία ολοκληρώθηκε το φιλικό ανάμεσα σε επίλεκτους της Λίβερπουλ και της Έβερτον στο «Άνφιλντ», προς τιμήν του Τζέιμι Κάραχερ και της 15ης σεζόν του στην πρώτη ομάδα των «ρεντς».Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-1, με τον άσο του Παναθηναϊκού να βοηθάει στην νίκη τους καθώς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κάραχερ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ αλλά πέτυχε και το αυτογκόλ με το οποίο η Έβερτον μείωσε το σκορ. Τα άλλα γκολ των «κόκκινων» πέτυχαν οι Κόουλ και Έκλεστον ενώ το παιχνίδι παρακολούθησαν 35.361 θεατές με τα έσοδα από τα εισιτήρια να προορίζονται για φιλανθρωπικούς σκοπούς.

Στο παιχνίδι αγωνίστηκε και ο Στίβεν Τζέραρντ που εξασφάλισε ειδική άδεια από τον Φάμπιο Καπέλο και έπαιξε για 11 λεπτά ενώ ο Λουίς Γκαρσία έμεινε στο γήπεδο για τα πρώτα 45 λεπτά του φιλικού αγώνα.