Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2010

Παρέλαση στο Μιλάνο

Στην πρωτεύουσα της μόδας, ο Παναθηναϊκός έβαλε τα καλά του και παρέλασε προς την κορυφή! Επί 40 λεπτά είχε από κάτω τη Μιλάνο και μετά το διπλό που έκανε (71-81) δεν χάνει την πρωτιά ούτε με σφαίρες!Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με στόχο να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι στον Μπατίστ και να εκμεταλλευτεί τη διαφορά ύψους των περιφερειακών του (Διαμαντίδη, Τέπιτς, Περπέρογλου) έναντι αυτών της Μιλάνο. Ο Αμερικάνος σέντερ δεν βρήκε πεδίο δράσης και έτσι ανέλαβαν ρόλο οι γκαρντ. Με τον Διαμαντίδη να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα και τους Τέπιτς, Σάτο να τον βοηθούν σημαντικά, οι «πράσινοι» πήραν από νωρίς προβάδισμα (12-17, 8’).

Οι Ιταλοί κατάφεραν να μένουν στο παιχνίδι χάρη στην πιεστική τους άμυνα που οδηγούσε πολλές φορές τον Παναθηναϊκό σε λάθη. Επιδιώκοντας σε κάθε φάση να φύγει στον αιφνιδιασμό, η Αρμάνι μείωσε στο πόντο (26-27,11’) και έδειχνε ανταγωνιστική.

Η πολύ καλή άμυνα του Παναθηναϊκού άρχισε για άλλη μια φορά να σφίγγει σαν τανάλια και έτσι με 9-0 σερί (26-36, 15’), οι παίκτες του Ομπράντοβιτς άρχισαν να χτίζουν διαφορά ασφαλείας. Ο Μάριτς μαζί με τον Τσαρτσαρή… έτριψαν τα χέρια τους από ικανοποίηση μόλις είδαν απέναντι τους τον αργό και βαρύ Βαν Ντεν Σπίγκελ που κλήθηκε να αντικαταστήσει τον φορτωμένο με φάουλ Πετραβίτσιους και τον τραυματία Πετσέροφ. Ο Βέλγος σέντερ αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε αγώνα Ευρωλίγκας με την Αρμάνι, φαινόταν χαμένος και οι «πράσινοι» ψηλοί κυριάρχησαν.

Το Μιλάνο προσπαθούσε να σκοράρει μονάχα… τρέχοντας στον αιφνιδιασμό και έτσι στα τελευταία εννιά λεπτά της δεύτερης περιόδου πέτυχε μόλις οκτώ πόντους (34-46, 20’). Οι «πράσινοι» σταθεροποίησαν διψήφιο υπέρ τους προβάδισμα με μεγαλύτερο όπλο τους την πολύ καλή άμυνα σε σετ παιχνίδι.

Η ευστοχία του Παναθηναϊκού σε δίποντα και τρίποντα παρέμεινε και στο τρίτο δεκάλεπτο σταθερά πάνω από το 50%, αλλά ο τομέας που πραγματικά έκαναν… πάρτι οι πρωταθλητές ήταν τα ριμπάουντ ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 37 έναντι 21 της Αρμάνι.

Το Μιλάνο μείωσε σε 54-60 στο 29’ χάρη στις προσπάθειες των Ματσιούλις και Χόκινς, αλλά κυρίως βρήκε λύσεις με τον Μαντσινέλι κοντά στο καλάθι. Ο Τέπιτς ανέλαβε και πάλι δράση και έτσι μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά έφθασε και πάλι στα γνώριμα επίπεδα του +10 (55-65).

Τα ποσοστά ευστοχίας του Παναθηναϊκού έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. έπεσαν, η άμυνα ζώνης της Αρμάνι έγινε αποτελεσματική και έτσι οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (64-67, 33’).

Ο ενθουσιασμός του κοινού όμως, κόπασε γρήγορα. Και αιτία για αυτό ήταν η καθηλωτική εμφάνιση του Μάικ Μπατίστ. Ο Αμερικάνος σέντερ πέτυχε τους δώδεκα πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού για το τελευταίο δεκάλεπτο αποτελώντας εγγύηση για τους συμπαίκτες του. Ξεκίνησε με κάρφωμα, ακολούθησαν 2./2 βολές, έπειτα ένα ακόμα κάρφωμα, στη συνέχεια δυο δίποντα και 2/2 βολές επιπλέον.

Ε, με το σκορ στο 68-76 στο 37’ ο Μπατίστ έδωσε τη θέση του στον Μάριτς έχοντας κάνει όλη τη δουλειά, αλλά επανήλθε γρήγορα μετά από το τέταρτο φάουλ του Σερβοαυστραλού. Ο Παναθηναϊκός δεν κινδύνευσε μέχρι τέλους και έτσι πήρε τη μεγάλη νίκη στο Μιλάνο με 81-71 που του δίνει αέρα πρωτιάς για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 34-46, 55-65, 71-81
Αρμάνι Μιλάνο (Μπούκι): Μαντσινέλι 14 (2/3 β., 6/9 διπ., 5 ριμπ., 4 ασίστ), Ματσιούλις 9 (2/9 διπ., 1/2 τριπ., 5 ριμπ., 4 κλεψ., 3 ασίστ), Μορντέντε 5, Φίνλεϊ 13 (3/5 διπ., 2/5 τριπ.), Τζάαμπερ 2, Ρόκα 7, Μέλι, Πετραβίτσιους 6, Βαν Ντεν Σπίγκελ, Χόκινς 15 (5/6 β., 2/6 διπ., 2/7 τριπ.)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 13 (4/4 διπ., 1/2 τριπ.), Μάριτς 8 (4/4 διπ., 6 ριμπ.), Περπέρογλου 2, Μπατίστ 13 (5/8 διπ.), Φώτσης 7 (2/3 διπ., 1/4 τριπ.), Σάτο 8 (1/4 διπ., 1/4 τριπ.), Νίκολας 8 (2/4 τριπ.), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 14 (1/2 διπ., 2/3 τριπ., 4 ριμπ.), Βουγιούκας, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου.