Τρίτη 2 Νοεμβρίου 2010

Έσπασε το... ρόδι ο Ίκαρος

Την "παρθενική" νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών σημείωσε ο Ίκαρος Καλλιθέας. Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη κατέβαλε την αντίσταση του Πανιωνίου στο κλειστό της Γλυφάδας με 63-58, στην αναμέτρηση που έκλεισε την "αυλαία" της 2ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας παράλληλα τους "κυανέρυθρους" στη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Ο Ίκαρος προηγήθηκε 10-5 και 14-7, ο Πανιώνιος μείωσε σε 14-12, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα έως το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έληξε με 23-18, χάρη σε τρεις βολές από τους Καλαμπόκη και Φαλέκα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα από την Καλλιθέα ανέβασε την απόδοσή της και προηγήθηκε 29-21 στο 17΄, ο Πανιώνιος «απάντησε» με ένα σερί 4-0 (29-25), ωστόσο ο Ίκαρος έκανε ένα δικό του 5-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (34-25).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Aρη Λυκογιάννη έφτασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +14 (41-27), στηριζόμενοι στην καλή άμυνά τους και τις εύστοχες επιλογές στην επίθεση. Η εξέλιξη αυτή «αφύπνισε» τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι με σερί 7-0 μείωσαν σε 41-34. Ο Καλαμπόκης «έγραψε» το 43-34, ωστόσο με νέο σερί 5-0 ο Πανιώνιος πλησίασε στους τέσσερις (43-39), για να λήξει το δεκάλεπτο με 45-49 υπέρ του Ικάρου, χάρη σε καλάθι του Φαλέκα στην εκπνοή. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κυανέρυθροι» μείωσαν σε 48-44, ωστόσο οι Μακ’λαρνι και Κάρολ έφεραν τον Ίκαρο στο +8 (52-44), ενώ ο Καλαμπόκης «έγραψε» στο 38΄ το 59-50. Ο Μπατής μείωσε για τον Πανιώνιο σε 59-52, ενώ ο ίδιος παίκτης με βολή και τρίποντο έφερε τους Νεοσμυρνιώτες στο -3 (59-56), 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Τελικά ο Μακ’λαρνι «σφράγισε» τη νίκη του Ικάρου στα 10 δευτερόλεπτα, όταν κέρδισε φάουλ και ευστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε (61-56), χαρίζοντας στους γηπεδούχους μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 34-25, 45-39, 61-56.
Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Γεωργιάδης

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρης Λυκογιάννης): Αγαδάκος 3, Φαλέκας 3, Πολυτάρχου, Τόμπσον 5, Καλαμπόκης 8, Κάρολ 16 (1), Μακ’λαρνι 16 (2), Κατούφας, Πετροδημόπουλος, Κράσιτς 10 (3).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Αθανασούλας 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (2), Τσιάρας 8 (1), Αθηναίου, Μπατής 17 (2), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος, Ελονού 10, Παραγιός 3, Μπάρλος 2.