Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2010

Θρίλερ με μοιραίο τον Διαμαντίδη

Στην «κολασμένη» «Στόζιτσε Αρένα» της Λιουμπλιάνας ο Παναθηναϊκός υπέκυψε στην παράταση (85-84, κανονικός αγώνας 72-72) και έτσι η Ολίμπια είναι η μοναδική ομάδα του Δ΄ ομίλου της Ευρωλίγκας χωρίς ήττα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Οι Πράσινοι είχαν ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο φινάλε του κανονικού αγώνα αν ο ηρωικός (αγωνίστηκε 39΄. 51΄΄) Δημήτρης Διαμαντίδης δεν αστοχούσε σε μία εκ των 2 βολών που εκτέλεσε, επιτρέποντας στη σλοβενική ομάδα να στείλει το ματς στην παράταση με σουτ του Σκοπιανού Βλάντο Ιλιέφσκι. Στα 46΄΄ πριν από τη λήξη του έξτρα πενταλέπτου ο Αφρικανός Ρομέιν Σάτο εκτελώντας 3 βολές βρήκε 2 φορές το σίδερο (μειώνοντας σε 82-79) και στα 2,8΄΄ ο Διαμαντίδης χάνοντας μία στις 3 βολές έχασε και την ευκαιρία για δεύτερη παράταση στο θρίλερ.

Απαράδεκτη η αντιαθλητική ενέργεια του Μάικ Μπατίστ, ο οποίος πάτησε στο πρόσωπο τον πεσμένο στο παρκέ Σάσο Οζμπολτ 5΄. 29΄΄ πριν από το τέλος της τέταρτης περιόδου. Μάλιστα ο κ. Ζέλικο Ομπράντοβιτς τον υποχρέωσε να ζητήσει συγγνώμη από τον Σλοβένο και τον επανέφερε στο παιχνίδι στην παράταση.

ΟΛΙΜΠΙΑ: Πέρι 4, Ιλιέφσκι 11 (6 ασ.), Ανάγκοναϊ, Γκρέγκορι 13 (6/10 δ., 1/2 β., 5 ρ.), Γιαγκότνικ 9 (6 ρ.), Σερμαντίνι 4, Πίνκνι 16 (3/7 δ., 2/4 τρ., 4/7 β.), Μάρκοτα 10 (6 ρ., 4 ασ.), Οζμπολτ 9, Βρκιτς 9 (7 ρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Περπέρογλου 9 (5 ρ.), Μπατίστ 16 (6 ρ., 4 τ.), Φώτσης 13 (5 ρ.), Σάτο 7, Νίκολας 2, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 20 (2/2 δ., 2/4 τρ., 10/13 β., 7 ρ., 5 ασ., 3 λ.), Βουγιούκας 5, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2. Στους άλλους αγώνες της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Παρτιζάν Βελιγραδίου- Μακάμπι Τελ Αβίβ 54-67 ( Σχορτσανίτης 6 π.,

8 ρ.), Βίρτους Ρόμα- Ρεάλ Μαδρίτης 56-74, Μπαρτσελόνα- Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 61-69, Σολέ - Λιέτουβος Ρίτας 73-69.