Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2010

Επίδειξη δύναμης

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στη Μάλαγα, 93-66, με κορυφαίους τους Παπανικολάου (17 π.), Μπουρούση (17 π.), Σπανούλης (16 π.) και Νεστέροβιτς (11 π.), για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των "ερυθρόλευκων", ενώ τη δεύτερη ήττα της υπέστη η ισπανική ομάδα, που μετρά έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες στην έδρα του Ολυμπιακού. Ο Παπανικολάου μάλιστα πέτυχε ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση.

Τις 200 συμμετοχές στην Ευρωλίγκα συμπλήρωσε στον αποψινό αγώνα ο αρχηγός των Πειραιωτών, Θοδωρής Παπαλουκάς.

Στη Μάλαγα έβγαλαν το... μένος τους για την ήττα από την Μπάμπεργκ στη Γερμανία την προηγούμενη εβδομάδα, οι παίκτες του Ολυμπιακού. Απόδειξη το 12-2, με δύο τρίποντα από τον Κώστα Παπανικολάου που μάζεψε και 4 ριμπάουντ στα πρώτα δέκα λεπτά. Δίπλα στο νεαρό σμολ φόργουορντ, δυνατά ξεκίνησε μέσα στη ρακέτα ο Νεστέροβιτς, σημειώνοντας 7 πόντους.

Το +12 (17-5) βρήκε τη Μάλαγα να έχει πάρει τους τέσσερις πόντους από τον πρώην "ερυθρόλευκο" Γιώργο Πρίντεζη. Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι αποτελεσματική, έξω από τα 6.75 ο Τεόντοσιτς διαμόρφωσε το 23-8, για να προηγηθεί και με +17 ο Ολυμπιακός, 25-8, όταν ο Μαυροκεφαλίδης πήρε τη... σκυτάλη και βγήκε νικητής στις μάχες της ρακέτας.

Το τρίποντο του Ούρος Τρίπκοβιτς απέτρεψε σκορ με μονοψήφιο νούμερο για τους Ισπανούς, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ πρώτης περιόδου, 27-11. Με τον Θοδωρή Παπαλουκά εξαιρετικό σε ρόλο οργανωτή, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +20, 40-20. Οι Ισπανοί δεν κατάφερναν να αντιδράσουν και το ημίχρονο έληξε 47-25 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Μάλαγα ξεκίνησε δυναμικά στην 3η περίοδο, μειώνοντας με σκόρερ τους Πρίντεζη και ΜακΙντάιρ σε 49-38, μετά από επιμέρους σκορ 2-13, ενώ αργότερα η ομάδα της Ανδαλουσίας έριξε και σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά, 52-43. Από τη... δύσκολη θέση έβγαλε την ομάδα του ο Γιάννης Μπουρούσης, με 6 δικούς του διαδοχικούς πόντους.

Ο Σπανούλης που μέχρι τότε μοίραζε ασίστ ανέλαβε πρωτοβουλίες και στο σκοράρισμα και η τρίτη περίοδος έληξε 68-45. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, όταν οι "ερυθρόλευκοι" εκτίναξαν τη διαφορά ακόμη στους +27 πόντους, 74-47, αλλά και στους +32, 83-51, πριν το τελικό 93-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 47-25, 68-45, 93-66
Διαιτητές: Γιούνγκεμπραντ (Φινλανδία), Σαχίν (Ιταλία), Γιαβόρ (Σλοβενία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 11, Σπανούλης 16 (2), Μπουρούσης 17, Μαυροκεφαλίδης 9, Γλυνιαδάκης 2, Νίλσεν 4, Παπανικολάου 17 (2), Τεόντοσιτς 11 (3), Λούκας 4
ΜΑΛΑΓΑ (Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες): Ροντρίγκεθ, Φρέιρε 6, Πρίντεζης 13, Μπαρέρα, Χιμένεθ 9 (2), Τρίπκοβιτς 7 (1), Ρούμπιο 2, Φρίλαντ 14, ΜακΙντάιρ 14 (3), Αρτσιμπαλντ 1