Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2011

Η εκδίκηση των Σέλτικς!

Την καλύτερη ρεβάνς για την ήττα τους στους περσινούς τελικούς του ΝΒΑ πήραν οι Σέλτικς, καθώς επικράτησαν με το επιβλητικό 109-96 των Λέικερς στο «Staples Center». Οι πρωταθλητές της Ανατολής είχαν πολύ περισσότερες λύσεις από τους αντιπάλους τους, που περίμεναν τα πάντα από τον Κόμπι Μπράιαντ ο οποίος σταμάτησε στους 41 πόντους (6/7 βολές, 13/24 δίποντα, 3/5 τρίποντα) κι έσπασε το φράγμα των 27.000 στην καριέρα του.

Ο Πολ Πιρς είχε 32 πόντους (7/7 βολές, 8/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα), ο Ρέι Άλεν πρόσθεσε άλλους 21 (2/2 βολές, 5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), ο Κέβιν Γκαρνέτ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ραζόν Ρόντο οργάνωνε μαεστρικά με 16 ασίστ μαζί με 10 πόντους.

Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα οι Σέλτικς συντηρούσαν ένα προβάδισμα που έφτασε μέχρι και το +9 (10-18 στο 8’ και 25-34 στο 15’), αλλά οι Λέικερς πέρασαν μπροστά στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και παρά τις προσπάθειες του Κόμπι Μπράιαντ έφτασαν στο +11, 98-87, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη απαντώντας με ένα 7-0 στη μείωση του σκορ στο -4 (87-91) από τους γηπεδούχους. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +16 (109-93) για τους Σέλτικς, που έφυγαν θριαμβευτικά από το Λος Άντζελες επτά μήνες μετά τον χαμένο έβδομο αγώνα της σειράς των τελικών.

Λέικερς (33-15): Μπράιαντ 41, Όντομ 15, Γκασόλ 12, Μπάινουμ 11, Φίσερ 5, Μπλέικ 4, Μπράουν 4, Ουόλτον 1.

Σέλτικς (36-11): Πιρς 32, Άλεν 21, Γκαρνέτ 18 (13 ριμπ.), Ρόντο 10 (16 ασίστ), Ντέιβις 13, Ρόμπινσον 11, Πέρκινς 2, Ντάνιελς 2.

* Ο Κέβιν Γκαρνέτ δεν φόρεσε-παρά τη σχετική φημολογία-παπούτσια στα οποία αναγραφόταν το 152-120, που είναι ο αριθμός των νικών των Σέλτικς έναντι αυτού των Λέικερς στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων.