Τρίτη 30 Ιουνίου 2009

Αργυρό ο Γρηγοριάδης, χάλκινο η Πετραδάκη

grigoriadis.jpgΤο αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Άρης Γρηγοριάδης στα 100μ. ύπτιο στους Μεσογειακούς Αγώνες, που λαμβάνουν χώρα στην Πεσκάρα στην Ιταλία αυτές τις μέρες. Μάλιστα, ο αθλητής της κολύμβησης κατέρριψε και το πανελλήνιο ρεκόρ. Το ίδιο συνέβη και στις γυναίκες, με την Ασπασία Πετραδάκη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα.

Το αργυρό μετάλλιο με νέο πανελλήνιο ρεκόρ (54.00) κατέκτησε ο Αρης Γρηγοριάδης στον τελικό των 100μ. ύπτιο ανδρών, των Μεσογειακών Αγώνων της Πεσκάρα. Ετσι ο Ελληνας πρωταθλητής κατέρριψε το προηγούμενο (54.27), που είχε πετύχει ο ίδιος στις 20/3/2008 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν. Νικητής ήταν ο Ισπανός Άσγουιν Βίλντεμπερ με 52.87, ενώ ο Δημήτρης Χασιώτης τερμάτισε 6ος με 57.09.

Στις γυναίκες η Ασπασία Πετραδάκη κατέκτησε στον τελικό των 100μ. ύπτιο το χάλκινο μετάλλιο με νέο πανελλήνιο ρεκόρ γυναικών και νεανίδων (1:02.48). Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέρριψε το προηγούμενο (1:02.86), που είχε πετύχει η ίδια στον πρωινό προκριματικό. Νικήτρια ήταν η Γαλλίδα Αλεξιάν Καστέλ με 1:02.13, ενώ η Αμαρυλλίς Αγγουριδάκη τερμάτισε 8η με 1:04.47.