Παρασκευή 3 Ιουλίου 2009

Η Εθνική εφήβων νίκησε για 2η φορά

Τη δεύτερη νίκη της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων στο Οκλαντ σημείωσε η εθνική Ελλάδος, η οποία σε ένα συναρπαστικό ματς επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο με 107-98, για τον Α΄ όμιλο.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Πορτορικανούς να ελέγχουν το ρυθμό της αναμέτρησης, βασιζόμενοι στα τρίποντά τους. Εχοντας 7/10 και με την ελληνική άμυνα να μην μπορεί να προσαρμοστεί καλά στο άναρχο παιχνίδι των αντιπάλων της, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε στη θέση του «κυνηγού».
Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Βλασσόπουλου βελτιώθηκε αισθητά, οι Πορτορικανοί δεν συνέχισαν να είναι εύστοχοι, με αποτέλεσμα η εθνική, χάρη σε κρίσιμους πόντους του Παπαντωνίου και του Παπανικολάου, να πάρει το προβάδισμα με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου (34-35). Εκτοτε, η διαφορά αυξανόταν σταδιακά, φτάνοντας μέχρι και τους 9 πόντους (51-60), λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 54-60 με καλάθι-φάουλ του Ροζάριο σε νεκρό χρόνο.
Στην επανάληψη οι Πορτορικανοί, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους (54-65), κατάφεραν να επιστρέψουν και να προηγηθούν (72-70), 4΄ πριν από τη λήξη της περιόδου. Τελικά με ένα ξέσπασμα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς, ο οποίος ανέλαβε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Κώστα Παπανικολάου, η εθνική έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 2 πόντους (77-79). Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι που ανέλαβαν δράση ο αρχηγός Νίκος Παππάς και ο Λεωνίδας Κασελάκης. Οι δυο τους ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (86-93) 3.29΄΄ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, δίνοντας σαφές προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ενώ ο Παππάς με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (86-98) στα 2.22΄΄. Οι Πορτορικανοί προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, αλλά ακόμη ένα τρίποντο του Σλούκα (89-101) 1.30΄΄ πριν από τη λήξη έδωσε την «χαριστική» βολή στο Πουέρτο Ρίκο. Αύριο (10:30) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία, με στόχο το αήττητο στην πρώτη φάση και την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 32-29, 54-60, 77-79, 98-107.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου 6 (2), Κατσίβελης, Αγγελόπουλος, Μάντζαρης, Καραθανάσης, Παπανικολάου 25 (2), Γεωργάκης 3, Σλούκας 9 (1), Γιάνκοβιτς 24 (1), Παππάς 20 (1), Κασελάκης 20 (2), Σαρικόπουλος.
ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κάρλος Καλκάνο): Νίρενμπεργκ 4, Κίντρον 15 (3), Σόσα 20 (6), Αμπρέου, Φοντάν 15, Καμπρέρα, Μίρο, Λόπεζ 6, Ριβέρα 5, Γιάνγκ 7, Ροζάριο 26 (2), Μοράλες.