Κυριακή 23 Αυγούστου 2009

Άνοιξε η αυλαία στο Campionato…….

Με δύο αγώνες άνοιξε για φέτος το πρωτάθλημα Ιταλίας στην γειτονική μας χώρα. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος το απόγευμα του Σαββάτου, Μπολόνια και Φιορεντίνα έμειναν ισόπαλοι 1-1 στο "Ρενάτο Νταλ' Άρα". Το σκορ άνοιξε στο ´24 για τους γηπεδούχους ο πρώην παίχτης της Φιορεντίνα, Οσβάλντο ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με γκόλ του Άντριαν Μούτου στο ´64. Όσον αφορά τον δικό μας Βαγγέλη Μόρα, να σημειωθεί πως αγωνίστηκε για λίγα λεπτά με την φανέλα της Μπολόνια καθώς πέρασε ως αλλαγή στο ´88.

Στο δεύτερο χρονικά, σημερινό παιχνίδι η Μίλαν επικράτησε στο "Αρτέμιο Φράνκι" 2-1 της Σιένα. Την νίκη στην ομάδα του Λεονάρντο (έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα του Μιλάνου) έδωσε ο Αλεχάντρε Πάτο, ο οποίος σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, 29´ και 48´ αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ στο 1-1 με γκολ του Γκετσάλ δέκα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κάτι όμως που δεν ήταν αρκετό για να τους χαρίσει κάποιο βαθμό.