Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2009

Νίκη στον πόντο (68-67) το Περιστέρι τον Κολοσσό

Επιμέλεια: Δ.Μ.

Το Περιστέρι επικράτησε με 68-67 του Κολοσσού σε ένα ματς, στο οποίο ο Θανάσης Σκουρτόπουλος αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο πρώην Ροδίτης, Νίκος Παπανικολόπουλος (16 π.).

Οι Σκουρτόπουλος και Σφαιρόπουλος συμφώνησαν να έχει αυτονομία κάθε περίοδος και το σκορ να ξεκινά από 0-0 σε κάθε δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με το Περιστέρι να ξεκινά καλά και τον Κολοσσό να ισορροπεί άμεσα στη δεύτερη περίοδο. Ο πρώην παίκτης του Κολοσσού, Γιώργος Τσιάκος κάρφωσε για το 68-67, αλλά οι «θαλασσί» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σε τρεις επιθέσεις, μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Ο Σέντρικ Σίμονς παρακολούθησε το παιχνίδι με πολιτικά, αφού λύθηκε το συμβόλαιό του και αναζητείται ο αντικαταστάτης του. Επίσης, το Περιστέρι αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μ'Μπεμπά και μετά την πρώτη περίοδο χωρίς τον Ντάνιελς ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο, στο οποίο είχε τραυματιστεί κόντρα στον Ικαρο/Εσπερο.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 36-37, 54-55, 68-67
Διαιτητές: Μουζάκης, Γκόντας, Αναστόπουλος.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σκουρτόπουλος): Χαμοντς 3, Ντάνιελς 4, Παπανικολόπουλος 16 (1), Β. Μάντζαρης 5 (1), Μπράμος 6, Α. Μάντζαρης 2, Μαργαρίτης 3, Δεληγιάννης 6, Τσιάκος 10, Φαϊζόν 13 (2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάρις 12, Παντελιάδης 6, Βασίλιεβιτς 5 (1), Ζάρας 2, Μανωλόπουλος 2, Ασημακόπουλος 9 (1), Ντόζιερ 4 (1), Χαρίσης 9, Τσάμης 11 (1), Εντουαρντς 7, Παππάς.