Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2009

Ντεπορτίβο Μπαρτσελόνα 1-3

Με οδηγό τον Μέσι η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το Ριαθόρ, υποχρεώνοντας την Ντεπορτίβο στη δεύτερη εντός έδρας ήττα της. Οι "μπλαουγκράνα" επικράτησαν με 3-1 και παραμένουν στην κορυφή της Primera Division, διατηρώντας παράλληλα τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η ομάδα της Λα Κορούνια παρέμεινε στην πέμπτη θέση.

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια – Μπαρτσελόνα 1-3 (39’ Αντριάν – 27’, 79’ Μέσι, 88’ Ιμπραΐμοβιτς)

Το σκορ για την Μπαρτσελόνα άνοιξε ο Λιονέλ Μέσι μετά από 27 λεπτά αγώνα. Ο αργεντινός άσος συνδυάστηκε ωραία με τον Ντάνι Αλβες, έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στην εστία του Αρανθουμπία. Η ισορροπία στο παιχνίδι ήρθε πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, όταν στο 39’ ο Μπουσκέτς βρήκε με κεφαλιά τον Αντριάν και αυτός επίσης με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη, οι "μπλαουγκράνα" διατήρησαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να νικήσουν εκ νέου τον Αρανθουμπία. Στο 70ο λεπτό ο Γκουαρντιόλα αποφάσισε να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο τον Πέδρο και δικαιώθηκε καθώς μετά από εννέα λεπτά ο ισπανός επιθετικός δημιούργησε το δεύτερο γκολ, με τον Μέσι να είναι ο εκτελεστής. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Ιμπραΐμοβιτς δύο λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, χαρίζοντας ένα πολύτιμο διπλό στην ομάδα του.

Aναλυτικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο (05/12):
Σεβίλη - Βαγιαδοδίλ 1-1 (45’ Φαμπιάνο (πεν.) – 33’ Μανούτσο)
Χερέθ - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (29’ Φορλάν, 65’ Αγκουέρο)
Ρεάλ Μαδρίτης - Αλμερία 4-2 (31’ Ράμος, 73’ Ιγκουαΐν, 82’ Μπενζεμά, 84’ Ρονάλντο – 58’ Σοριάνο, 62’ Ούτσε)
Ντερποτίβο Λα Κορούνια - Μπαρτσελόνα 1-3 (39’ Αντριάν – 27’, 79’ Μέσι, 88’ Ιμπραΐμοβιτς)