Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2009

Πανιώνιος Άρης 74-70

Ο Αρης μπήκε δυνατά στο παρκέ και βρήκε λύσεις, τόσο από την περιφέρεια, όσο και μέσα από τη ρακέτα. Οι πόντοι των Χατζηβρέττα και Μπετς έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρης (23-14), ωστόσο, με σερί 10-0 ο Πανιώνιος προσπέρασε με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (24-23).

Η δεύτερη περίοδος είχε την εικόνα πραγματικού ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο - πόντο. Μέχρι το 15` το σκορ ήταν ισόπαλο 32-32, ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Πανιώνιος προσπέρασε με 38-37. Ο Αρης, όμως, μίλησε τελευταίος και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-38 (20`).

Η τρίτη περίοδος του αγώνα έμοιαζε με την πρώτη, καθώς ο Αρης ήταν καλύτερος από τον Πανιώνιο και ξέφυγε με 12 πόντους στο 28`, χάρη σε τρίποντο του Ρίτσαρντσον. Ο Πανιώνιος, όμως, αντέδρασε και πάλι με τους Ζορόσκι και Εϊμπραμς, για να μειώσει στους πέντε με τη λήξη της περιόδου (53-58, 30`).

Η αντεπίθεση του Πανιωνίου ολοκληρώθηκε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όπου με σερί 6-0 ξαναπήρε το προβάδισμα (59-58) και το φινάλε της αναμέτρησης αναμενόταν να είναι συγκλονιστικό. Πράγματι, έτσι εξελίχθηκε το ματς με το σκορ να είναι ισόπαλο 63-63, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ισόπαλο ήταν το ματς και δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (67-67), με τον Πανιώνιο, όμως, να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις.

Ο Ελντερ έδωσε αρχικά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (69-67), ο Αρης στην επόμενη επίθεση έχασε την μπάλα και ο Καλαμπόκης έγραψε το 72-67 από τη γραμμή των 6.25μ., τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Ρίτσαρντσον μείωσε σε 70-72 και στη συνέχεια ο Δημήτρης Παπανικολάου με μία στις δύο βολές έκανε το 73-70. Ο Χατζηβρέττας είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε σε τρίποντο και ο Ζόραν Ερτσεγκ από τη γραμμή των ελεύθερων βολών έγραψε το τελικό 74-70.

Η δεύτερη περίοδος είχε την εικόνα πραγματικού ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο - πόντο. Μέχρι το 15` το σκορ ήταν ισόπαλο 32-32, ενώ δύο λεπτά πριν τ