Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2010

Ανάσα για Γιούβε, σοκ για Ρόμα!

Τρίποντο-ανάσα για Γιούβε
Η Γιουβέντους επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής με αντίπαλο την Πάρμα μέσα στο «Έννιο Ταρντίνι». Η ομάδα του Φεράρα άνοιξε το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με τον... ξεχασμένο Σαλιχάμιτζιτς, ισοφαρίστηκε στο 25' με τον Αμορούζο, ωστόσο πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1 καθώς ο Καστελίνι άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι «μπιανκονέρι» έμειναν με δέκα παίκτες στο 73' έπειτα από την αποβολή του Κάσερες, ωστόσο άντεξαν στην πίεση της Πάρμα και πήραν ένα τρίποντο που τους διατηρεί στην πρώτη τριάδα.

Αυτοκτονία για Ρόμα
Την ίδια ώρα, η Ρόμα που έπαιζε χωρίς τον Τότι έχανε μέσα από τα χέρια τη νίκη μέσα στην έδρα της Κάλιαρι καθώς παρότι προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου μέρους, δέχτηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Πρώτα ο Ντιέγκο Λόπεζ έκανε το 1-2 στο 90' και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόντι έβαλε... φωτιά στις εξέδρες του «Σαντ Ελία» ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο προπονητής της αντιπάλου του Παναθηναϊκού, Κλαούντιο Ρανιέρι, χρησιμοποίησε τους: Ζούλιο Σέρτζιο, Κασέτι, Μπουρντίσο, Ζουάν, Ρίισε, Πιζάρο (86' Μπρίγκι), Ντε Ρόσι, Ταντέι, Περότα, Μπαπτίστα (75' Μενέζ), Βούτσινιτς (90' Τόνι).

Περίπατος για Φιορεντίνα

Το ματς της Σιένα με την Φιορεντίνα ήταν θεωρητικά ντέρμπι της Τοσκάνης ωστόσο οι «βιόλα» το μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο. Ο Τζιλαρντίνο πέτυχε δύο γκολ και από ένα οι Κρόλντρουπ, Σαντάνα και Μούτου. Για την ομάδα του Μαλεζάνι, ο Μακαρόνε διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο 84' με πέναλτι.

Σπουδαία νίκη στην προσπάθεια για παραμονή πήρε η Κατάνια που επικράτησε με 1-0 της Μπολόνια, ενώ το... πολιτικό ντέρμπι ανάμεσα στην Λάτσιο και την Λιβόρνο κατέληξε στους Ρωμαίους, οι οποίοι κέρδισαν με 4-1 παρότι έχαναν από το 7ο λεπτό. Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της Σαμπντόρια με την Παλέρμο, ενώ η Νάπολι πέτυχε σπουδαίο διπλό στο Μπέργκαμο, επικρατώντας της παραπαίουσας Αταλάντα με 2-0. Με το ίδιο σκορ κέρδισε η Μπάρι την Ουντινέζε εντός έδρας συνεχίζοντας την πολύ καλή της πορεία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Τετάρτη (6/1)
Κιέβο - Ίντερ 0-1 (12' Μπαλοτέλι)
Αταλάντα-Νάπολι 0-2 (7' Κουαλιαρέλα, 58' Παζιένσα)
Μπάρι-Ουντινέζε 2-0 (6' Μεγκιορίνι, 68' Μπαρέτο)
Κάλιαρι-Ρόμα 2-2 (90' Λόπεζ, 90'+ 3' Κόντι-52' πεν. Πιζάρο, 65' Περότα)
Κατάνια-Μπολόνια 1-0 (81' Σπόλι)
Λάτσιο-Λιβόρνο 4-1 (48', 54' Φλοκάρι, 72' Ρόκι, 90' πεν. Κολάροφ-7' Μπέργκβολντ)
Πάρμα-Γιουβέντους 1-2 (25' Αμορούζο-3' Σαλιχάμιτζιτς, 39' αυτ. Καστελίνι)
Σαμπντόρια-Παλέρμο 1-1 (41' Κασάνο-40' Καβάνι)
Σιένα-Φιορεντίνα 1-5 (84' πεν. Μακαρόνε-5' Κρόλντρουπ, 28' Σαντάνα, 36', 66' Τζιλαρντίνο, 80' Μούτου)
Μίλαν - Τζένοα (21:45)