Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2010

Superleague Ηρακλής Ροπαλιές στο β'

Ο Σάββας Κωφίδης παρέταξε τον Ηρακλή με 4-2-3-1 και τον Μπαντή κάτω από τα δοκάρια. Οι δυο κεντρικοί αμυντικοί ήταν οι Κατσαμπής και Παπαζαχαρίας με τον Ιωαννίδη αριστερό μπακ και τον Περπερίδη δεξιά. Τα δυο ανασταλτικά χαφ ήταν οι Παπαστεριανός και Ηλιάδης ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ιάκομπ αγωνίστηκαν από τα αριστερά προς τα δεξιά οι Έπσταϊν, Τουμά και Μπόσνιακ.Για τον φιλοξενούμενο Πανθρακικό ο Αλμπέρ Καρτιέ προτίμησε το 4-4-2 με τον Ταΐρη να υπερασπίζεται την εστία. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Τζόκιτς και Άλβες με τον Αργυρίου δεξιά και τον Κλεμέντ αριστερά. Στη μεσαία γραμμή και τον άξονα αγωνίστηκαν οι Μπαχαρίδης και Κανωτίδης με τον Φαγιάρδο δεξιά και τον Μπερτράντ αριστερά. Τέλος στην επιθετική γραμμή συνεργάστηκαν οι Μπουβάλ και Μπέλεκ.Η εικόνα του αγώνα φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά πως θα διεκδικούσε δάφνες ποιότητας. Χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι περίπου το πρώτο τέταρτο καμία αξιόλογη φάση δεν δημιουργήθηκε μπροστά από τις δυο εστίες. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ηρακλή έδειχναν να παίρνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να καταφέρνουν ιδιαίτερα πράγματα. Στη αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς παρ’ ότι ο Καρτιέ παρέταξε σχήμα με δυο επιθετικούς.Η πρώτη καλή φάση που έγινε στο ματς δεν κατέληξε καν σε σουτ καθώς στο 24’ ο Έπσταϊν έκανε το γύρισμα αλλά πριν ο Μπόσνιακ πάρει τη μπάλα έδιωξε ο Μπαχαρίδης. Οι γηπεδούχοι έκαναν το πρώτο σουτ προς την εστία του Ταϊρη στο 32’ αλλά ο γκολκίπερ του Πανθρακικού μπλόκαρε το σουτ του Ιάκομπ.Έτσι, χωρίς οι δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση για δημιουργικό ποδόσφαιρο η αναμέτρηση έφτασε στο 42ο λεπτό. Ο Πανθρακικός σε μια από τις λίγες επισκέψεις του στα αντίπαλα καρέ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κλεμάν από αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Φαγιάρδο από τη μικρή περιοχή αμαρκάριστος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή.Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης άλλαξαν τη ροή του αγώνα καθώς στο 49’ ο Περπερίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ηλιάδης από το ύψος του πέναλτι έκανε το γυριστό σουτ και έφερε το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους είδαν τον Μπέλεκ να αντιδρά με αντιαθλητικό τρόπο στη διένεξη που είχε με τον Παρπερίδη καθώς τον έσπρωξε και τον έριξε κάτω. Ο διαιτητής Βοσκάκης δεν δίστασε να του δείξει απευθείας την κόκκινη κάρτα.Μάλιστα ο Ηρακλής έχοντας πλέον καλύτερη ψυχολογία μετά την ισοφάριση και την αποβολή πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Στο 53’ ο Ιάκομπ βρέθηκε στην αριστερή πλευρά της μικρής περιοχής και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη και στη συνέχεια στα δίχτυα. Το επιθετικό κρεσέντο του Γηραιού συνεχίστηκε με τους παίκτες του Σάββα Κωφίδη να σημειώνουν κι άλλο γκολ. Συγκεκριμένα στο 59’ ο Ντένις Έπσταϊν επιχείρησε τη σέντρα από αριστερά και ο νεοεισελθών Μιλάνο με κεφαλιά από πλάγια δεξιά κατάφερε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Ταΐρη που είχε βγει από την εστία του για να διαμορφώσει το 3-1.Ο Πανθρακικός έδειχνε να έχει δεχτεί πως δεν μπορούσε πλέον να κυνηγήσει κάτι περισσότερο στο ματς. Ωστόσο στο 74’ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μαρσελάο κατέληξε στη συμβολή των δοκών του Μπαντή. Έτσι, το 3-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης καθώς στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά. Ο Ηρακλής λοιπόν έφτασε τους 18 βαθμούς παίρνοντας βαθιά ανάσα ενώ ο ουραγός Πανθρακικός έμεινε στους 2.Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Περπερίδης, Ιωαννίδης, Κατσαμπής (46' Σαρακατσάνος), Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (83' Μάρτος), Τούμα (46' Μιλάνο), Επστάιν, Μπόσνιακ, Γιάκομπ.
Πανθρακικός (Αλμπέρ Καρτιέ): Ταΐρης, Κανωτίδης, Κλεμάν (65' Παπαδόπουλος), Μπαχαρίδης, Τζόκιτς, Φαγιάρδο (75' Πιθαρούλης), Γκοϊανίρα, Αργυρίου (56' Καζάκης), Ρομπέρ, Μπέλεκ, Μπουβάλ.