Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010

Ξάνθη – ΠΑΟΚ 0-3

Σύντομα οι φάσεις του αγώνα

90+2 Λήξη αγώνα

88' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Εντίνιο στη θέση του Γκαρσία

85' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης στη θέση του Ίβιτς

80' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κριστιάνο στη θέση του Βιεϊρίνια

78' Ο Μουσλίμοβιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Ίβιτς που φάνηκε να ανατρέπεται χωρίς να καταλογίζεται πέναλτι και στη συνέχεια ο Σορλέν με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι

74' Κίτρινη κάρτα στον Λουτσιάνο

74' Μακρινό φάουλ του Λουτσιάνο, έδιωξε ο Χαλκιάς

69' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Λουτσιάνο στη θέση του Κιντάνα

65' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ίβιτς από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια, ο οποίος με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στα δίχτυα για το 0-3

63' Εκτέλεση φάουλ του Λίνο, ο Μαλεζάς έκανε την προβολή ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε με τη μπάλα να γυρνάει στον αμυντικό του ΠΑΟΚ, οποίος έκανε την κεφαλιά και ο Αυστριακός ενώ ήταν ακόμα πεσμένος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

57' Σουτ του Βιερίνια με το αριστερό έξω από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Γκσπούρνινγκ

46' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Στίνγκα στη θέση του Παπαδημητρίου

46' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Έλινγκτον στη θέση του Μπούγκα

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+1 Λήξη πρώτου μέρους

43' Σέντρα-σουτ του Κιντάνα από τα δεξιά, ο Χαλκιάς έδιωξε δύσκολα

36' Σουτ του Σνάουτσνερ από το ύψος της περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Γκσπούρνινγκ

30' Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά

18' Κεφαλιά πάσα του Μαρσελίνιο, ο Μπούγκα έκανε το γυριστό σουτ, ο Χαλκιάς μπλόκαρε

12' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα για τον Ίβιτς ο οποίος με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2

8' Σέντρα του Μαρσελίνιο από αριστερά, ο Φλίσκας πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια

7' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση φάουλ του Λίνο από τα αριστερά, ο Βιεϊρίνια στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

1' Έναρξη αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

SKODA ΞΑΝΘΗ (Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μπούγκα, Λέιτε, Στρμπα, Πόι, Βάλλας, Κιντάνα.

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Λίνο, Βιερίνια, Ίβιτς, Σνάουτσνερ.

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών). Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Μπαλτάς (Αχαΐας)
Αθλητικό Κέντρο SKODA Ξάνθης, Πηγάδια

Μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Σουπερλίγκα βρίσκεται από σήμερα ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» επικράτησε της Ξάνθης στα Πηγάδια με 3-0 και το σίγουρο είναι ότι απόψε το βράδυ θα απολαύσει τη μοναξιά της κορυφής, περιμένοντας αύριο ένα… δώρο απ’ τον Πανιώνιο καταρχήν, αλλά και απ’ τον Ατρόμητο.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έδειξε χαρακτήρα… πρωταθλητή και με τέρματα των Βιερίνια (7’, 66’) και Ίβιτς (13') πήρε το σπουδαίο «διπλό» στην «ακριτική» πόλη, φωνάζοντας «παρών» στη διεκδίκηση του εφετινού τίτλου.