Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2010

Ο πρωταθλητής Ευρώπης προσκύνησε το Μαρούσι

Οι παίκτες του Αμαρουσίου πανηγυρίζουν τη νίκη επί του  Παναθηναϊκού Το Μαρούσι πέτυχε τεράστια νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 80-78 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην ιστορία του Αμαρουσίου στο "Top 16". Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός για ένα ακόμη ματς και θα χρειαστεί ένα... θαύμα για να προκριθεί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την δεύτερή του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο "Top 16" και την επόμενη αγωνιστική πηγαίνει στο "Παλάου Μπλαουγκράνα" για να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα... Σε περίπτωση νέας ήττας αποχαιρετά και τις λιγοστές ελπίδες που του επέμειναν για να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Από την άλλη, το Μαρούσι όσο κι αν φαίνεται παράξενο απέκτησε κάποιες ελπίδες κι αν συνεχίσει να εκπλήσσει τίποτα δεν αποκλείεται...

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο για ένα ολόκληρο ημίχρονο με τον Νίκολα Πέκοβιτς να είναι εξαιρετικός. Ο Σέρβος σέντερ πέτυχε 19 πόντους σε μόλις 15 λεπτά συμμετοχής του στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκε μόλις για ένα λεπτό από τον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 40-37.

Οι "πράσινοι" ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου και ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους δέκα πόντους (53-43) στο 26'. Το Μαρούσι, όμως, αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 55-55 λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Μπίλι Κις, Πατ Καλάθης και Τζαμόν Λούκας ήταν εξαιρετικοί, ενώ η άμυνα του Αμαρουσίου ήταν για σεμινάριο.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση κι έτσι στο 34' το Μαρούσι προσπέρασε με 64-62 με τρίποντο του Μάριου Μπατή. Αυτή ήταν μόνο η αρχή, μιας και στο 38�με καλάθι του Μαυροειδή οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (79-72). Ο Μάικ Μπατίστ έβαλε μία βολή για να μειώσει σε 79-78 40" πριν από το τέλος.

Ο Καϊμακόγλου ευστόχησε σε μία βολή για το 80-78 20" πριν το φινάλε, αλλά στην τελευταία επίθεση οι Νίκολας και Διαμαντίδης έκαναν λάθος και το άκουσμα της κόρνας βρήκε τους παίκτες του Αμαρουσίου να πανηγυρίζουν σαν τρελοί στο κέντρο του γηπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-40, 55-57, 80-78

ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Κις 17 (5τρ., 5ασ.), Πελεκάνος 10 (2), Μπατής 5 (1), Χόμαν 13, Νατζφέι 2, Μαυροειδής 4, Καλάθης 11 (3), Καϊμακόγλου 8, Λούκας 10
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 15, Φώτσης 10, Χάισλιπ 2, Νίκολας 11 (1), Διαμαντίδης 11 (1), Πέκοβιτς 19, Καλάθης