Πέμπτη 25 Μαρτίου 2010

Ισπανικό πρωτάθλημα

Μετά κόπων και βασάνων η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-0 της Οσασούνα στο «Καμπ Νου», στο πλαίσιο της 28ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος, και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς μπροστά από τη Ρεάλ που παίζει αύριο με την Χετάφε.

Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς στο 72ο λύτρωσε τους «μπλαουγκράνα», που ήταν υποτονικοί στο πρώτο ημίχρονο (κινδύνεψαν μάλιστα να δεχθούν γκολ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Βαλντές απέκρουσε με υπεράνταση σουτ του Βάντος), αλλά ανέβασαν... στροφές στο δεύτερο μέρος και «σφράγισαν» τη νίκη τους στο 88ο με τον Μπόγιαν.

Στο μεταξύ, η Μαγιόρκα απέσπασε «λευκή» ισοπαλία από τη Ρασίνγκ Σανταντέρ και παραμένει στην τέταρτη θέση, χωρίς όμως να καταφέρει να αποσπαστεί από τη Σεβίλη, που χθες έμεινε στο 1-1 με την ουραγό Χετάφε.