Κυριακή 29 Αυγούστου 2010

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Αργεντινή, 84-78 την Γερμανία

Οι Νοτιοαμερικανοί προηγήθηκαν 33-24 στα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά με 39-38, χάρη σε τρίποντο του Σάφαρτσικ στο 19΄. Οι Αργεντινοί αντέδρασαν και, στηριζόμενοι στην καλή άμυνά τους, προηγήθηκαν 63-49 στο 28΄, ωστόσο οι Γερμανοί αποδείχθηκαν... εφτάψυχοι, καθώς ισοφάρισαν 71-71, περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο Ομπέρτο «έγραψε» με «γκολ φάουλ» το 71-74, ο Χάμαν μείωσε με δύο βολές σε 73-74, ενώ ο Όλμπρεχτ με βολή ισοφάρισε σε 74-74. Ο Ομπέρτο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Αργεντινή (74-75) 1.5 λεπτό πριν από το τέλος, ενώ ο Ντελφίνο, αρχικά με δύο βολές στα 10΄΄ και στη συνέχεια με άλλη μία στα 5΄΄, διαμόρφωσε το τελικό 74-78.

Πρώτος σκόρερ για την Αργεντινή ήταν ο Κάρλος Ντελφίνο με 27 πόντους και ακολούθησε ο Λούις Σκόλα με 20. Για τη Γερμανία, κορυφαίος, αλλά και μοιραίος με τα λάθη στο φινάλε ήταν ο Γκριν με 20 πόντους.
TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 42-39, 54-65, 74-78

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιτζερ, Σάφαρτζικ 8 (2), Γκούντερ, Ολμπρεχτ 6 (1), ΜακΝάτον, Χάμαν 6, Γκριν 20, Πλάις 12, Χάρις 6, Σάφαρτζικ 3 (1), Μπένζινγκ 5 (1), Γιάγκλα 8 (2)
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Σκόλα 20, Πριτζιόνι 4 (1), Ρ. Γκονζάλεζ 11, Ομπέρτο 11, Γκουτιέρεζ 2, Τσεκέιρο 1, Ντελφίνο 27 (3), Κουιντέρος 5 (1), Λ. Γκουτιέρεζ 6 (2), Γιάσεν, Κάμερικς 2