Κυριακή 29 Αυγούστου 2010

Πέταγαν φωτιές και… μοίραζαν γκολ Σεβίλλη – Βαλένθια!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στη νέα Πριμέρα Ντιβιζιόν η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Λεβάντε με 4-1 και άφησε στο παρελθόν τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και μόλις στο 10’ ευτύχησαν να προηγηθούν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Σουάρεθ. Ωστόσο, η απάντηση των Σεβιγιάνων ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Κονκό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λεβάντε για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά στο 28’ πέρασαν μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Νεγρέδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς και στο 62’ έκανε το 1-3 και πάλι με τον Κόνκο. Στο 88’ ο Ρενάτο διαμόρφωσε το τελικό 1-4 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων.

Εντυπωσιακή ήταν και η πρεμιέρα της Βαλένθια, η οποία επιβλήθηκε 3-1 στη Μάλαγα της τοπικής ομάδας. Οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ με τον Αντουρίθ στο 9΄, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Φερνάντεθ στο 45΄, αλλά ο Χοακίν με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (70΄, 74΄) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τέλος, στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Χέρκουλες, η οποία επέστρεψε φέτος στην Πριμέρα Ντιβιζιόν με 1-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Φερνάντο Γιορέντε, ο οποίος πέτυχε και το μοναδικό τέρμα στο 46ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής Έρκουλες – Μπιλμπάο 0-1
46' Γιορέντε

Μάλαγα – Βαλένθια 1-3
44' Φερνάντες – 9' Αντουρίθ, 70' και 74' Χοακίν

Λεβάντε – Σεβίλλη 1-4
10' πεν. Σουάρεθ – 12' και 62' Κονκό, 28' πεν. Νεγρέδο, 88' Ρενάτο