Δευτέρα 16 Αυγούστου 2010

Το δύο στα δύο έκανε η Εστουντιάντες

Ενας αγώνας απομένει για την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Apertura της Αργεντινής και πέντε ομάδες μοιράζονται την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πρώτη λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων η Εστουντιάντες η οποία δυσκολεύτηκε μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Κίλμες. Το ματς κρίθηκε στα τελευταία δέκα λεπτά με τον Ροντρίγκο Μπράνα να ανοίγει το σκορ στο 80ό λεπτό για τη γηπεδούχο ομάδα η οποία στο 90' κέρδισε πέναλτι (και αποβολή του Αριέλ Μπρόγκι) το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ερνάν Λόπες. Στο άλλο ματς που έγινε τα ξημερώματα της Δευτέρας (16/08) η Ολίμπο Μπαϊα Μπλάνκα επικράτησε 1-0 της Χιμνάσια Λα Πλάτα.

Την Κυριακή (15/08) η Ρίβερ Πλέιτ έφυγε με τρεις βαθμούς από την έδρα της Ουρακάν χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 12ο λεπτό ο Φακούντο Αφραντσίνο ενώ το Σάββατο (14/08) η Ρασίνγκ Κλουμπ πήρε σπουδαία νίκη στο Μπομπονέρα επικρατώντας 2-1 της Μπόκα Τζούνιορς.