Κυριακή 22 Αυγούστου 2010

"Γκέλα" η Γιουνάιτεντ, χατ τρικ της... εξάρας

"Αυτοκτόνησε" η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει μέσα στην έδρα της Φούλαμ (2-2). Η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον ήταν καλύτερη, προηγήθηκε δύο φορές και μάλιστα έχασε την ευκαιρία να «σφραγίσει» τη νίκη, αλλά ο Νάνι έχασε πέναλτι και απέτυχε να κάνει το 3-1 στα τελευταία λεπτά. Ηρθε έτσι το 90ο λεπτό και ο Χάγκελαντ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, «κόβοντας» τους πρώτους βαθμούς από την διάσημη ομάδα του Μάντσεστερ.

Τρίτη εξάρα καταγράφηκε στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ στην Αγγλία και τέταρτη συνολικά φέτος. Μετά την Αρσεναλ (εις βάρος της Μπλάκπουλ) και την Τσέλσι (εις βάρος της Γουίγκαν) ήταν η σειρά της Νιούκαστλ να πετύχει έξι γκολ. "Θύμα" των "καρακαξών", ήταν η Αστον Βίλα.

Οι "χωριάτες" μόλις στο 9' είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Κάριου δεν βρήκε δίχτυα από τα 11 βήματα. Μετά από τρία λεπτά ξέσπασε "καταιγίδα". Ο Μπάρτον στο 12' άνοιξε το σκορ για να έρθει στο 31' ο Νόλαν να διπλασιάσει τα γκολ των γηπεδούχων. Στο 34' ο Κάρολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι που στο πλαίσιο της πρεμιέρας είχαν ηττηθεί από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-0, στο "Ολντ Τράφορντ" πέτυχαν άλλα τρία γκολ στο β' ημίχρονο. Στο 67' ο Κάρολ πέτυχε το 4-0 και το δεύτερό του γκολ, στο 87' ο Νόλαν έκανε το 5-0, για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Νόλαν να πετύχει χατ τρικ και να διαμορφώσει το τελικό 6-0!

Την αρχή με τα 6-0 φέτος την είχε κάνει η Τσέλσι, στο ματς της πρεμιέρας με αντίπαλο τη Γουέστ Μπρομ στο "Στάνφορντ Μπριτζ".

• Αρσεναλ-Μπλάκπουλ 6-0
    (12', 39', 58' Γουόλκοτ, 32' πεν. Αρσάβιν, 49' Ντιαμπί, 83' Σαμάχ)

• Μπέρμιγχαμ-Μπλάκμπερν 2-1