Παρασκευή 20 Αυγούστου 2010

Και στο τέλος κερδίζουν οι... Βαυαροί!

Οι πρεμιέρες πάντα κρύβουν... κινδύνους και η Μπάγερν λίγο έλειψε να ξεκινήσει με το... αριστερό την προσπάθεια διατήρησης του τίτλου, όμως στις καθυστερήσεις ο Σβαϊνστάιγκερ έδωσε τη νίκη με 2-1 επί της Βόλφσμπουργκ στο Μόναχο!Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπάγερν, καθώς μόλις στο ένατο λεπτό ο Κρόος βρήκε με πανέξυπνη μπαλιά τον Μίλερ και ο τελευταίος με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπενάλιο. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλο γκολ στο πρώτο 20λεπτο, στη συνέχεια όμως έριξαν ταχύτητα χωρίς ωστόσο να απειληθούν από την Βόλφσμπουργκ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΜακΛάρεν έβαλε τον Μισίμοβιτς και η Βόλφσμπουργκ κατάφερε να φτάσει στην περιοχή του Μπουτ, χάνοντας τρεις σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 55', όμως, ο Τζέκο δεν αστόχησε με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η Μπάγερν ανέλαβε την πρωτοβουλία, δεν δημιούργησε όμως την μεγάλη φάση. Η πίεση εντάθηκε στα τελευταία λεπτά και όπως έγινε αρκετές φορές πέρυσι, οι Βαυαροί κατάφεραν να την... γλιτώσουν με γκολ στις καθυστερήσεις! Ο Ριμπερί έκανε την σέντρα και ο Σβαϊνστάιγκερ με κοντινή προβολή έγραψε το τελικό 2-1 στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα.