Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου 2010

Ρωσία - Αργεντινή 61-73

Μεγάλο παιχνίδι θα γίνει για την κατάκτηση της 5ης θέσης του Μουντομπάσκετ, καθώς η Αργεντινή νίκησε 73-61 τη Ρωσία και την Κυριακή το μεσημέρι θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.Εμφανώς επηρεασμένοι ψυχολογικά παρουσιάστηκαν οι Αργεντινοί μετά τον αποκλεισμό τους από την Λιθουανία, ωστόσο έκαναν το χρέος τους και επιβλήθηκαν 73-61 της Ρωσίας.Για μία ακόμα φορά ο Σκόλα ήταν αυτός που... καθάρισε και για τους συμπαίκτες του, καθώς τελείωσε το ματς 27 πόντους έχοντας 11/19 δίποντα. Οι Ρώσοι αντιστάθηκαν μέχρι το 35', ωστόσο στη συνέχεια παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους. Πλέον θα αντιμετωπίσουν τη Σλοβενία το Σάββατο το μεσημέρι (15:00) με φόντο την 7η θέση.

Πάντως, αντιστάθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και σε καμία περίπτωση δεν έγιναν έρμαιο των Αργεντίνων που ήταν φανερά επηρεασμένοι από την... ψυχρολουσία μετά το ματς με τους Λιθουανούς. Καθοριστικός στο τέλος ο Ντελφίνο ο οποίος με δύο διαδοχικά τρίποντα έβαλε... ταφόπλακα στα όνειρα των Ρώσων.

Αναμένεται να αμφίρροπο ματς για την κατάκτηση της 5ης θέσης, καθώς η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την Κυριακή το μεσημέρι.

Ο αγώνας:

Στο ξεκίνημα, η Αργεντινή προηγήθηκε 7-12, επιβάλλοντας το γρήγορο ρυθμό της, ενώ οι Ρώσοι είχαν εγκλωβιστεί στην αντίπαλη άμυνα και πετύχαιναν με δυσκολία το καλάθι. Παράλληλα, έκαναν συνεχώς λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Ερνάντεθ να τρέχει στον αιφνιδιασμό με κάθε ευκαιρία.

Η Αργεντινή ξέφυγε με 6 (9-15) και το σκορ του δεκαλέπτου διαμόρφωσε με δύο βολές ο Μοζγκόφ κάνοντας το 11-15, σε μία φτωχή από πλευράς επιθετικής συγκομιδής α' περίοδο.

Πάντως, αυτό άλλαξε άρδην, τουλάχιστον για την "Αλμπισελέστε" η οποία ξεκίνησε το β' δεκάλεπτο με σερί 7-0 που της επέτρεψε να προηγηθεί με νταμπλ σκορ (11-22)

Πάντως, στο 14' οι Ρώσοι μείωσαν στο καλάθι μετά από τρίποντο του Μόνια και δικό τους σερί 9-0 που έκανε το σκορ 20-22. Έτσι, επέστρεψαν... νωρίς μη επιτρέποντας στους Αργεντίνους να ξεφύγουν περισσότερο. Πάντως, οι Αργεντίνοι εκμεταλλεύονταν την αδυναμία των αντιπάλων τους μέσα στη φροντ λάιν.

Με Ντελφίνο και Ομπέρτο, ξέφυγαν 20-27, η Ρωσία μείωσε σε 27-30 όμως ο Σκόλα ήταν ασταμάτητος και έδινε πολλές λύσεις στην επίθεση. Ένα τρίποντο του Κβοστόφ στα 3'' έφερε την ομάδα του Μπλατ σε απόσταση αναπνοής (33-34), ο Ερνάντεθ κάλεσε τάιμ άουτ και τελικά ο Σκόλα βρέθηκε κάτω από το αντίπαλο καλάθι γράφοντας το 33-36 του ημιχρόνου.

Ντέρμπι με τα όλα του

Στην επανάληψη, ο Ντελφίνο με πέντε προσωπικούς του πόντους έκανε το σκορ 33-41, δίνοντας στην ομάδα του αέρα 8 πόντων. Η αντίδραση του Πονκρασόφ ήταν άμεση (38-43), ενώ ο Κβοστόφ ευστόχησε σε νέο τρίποντο γράφοντας το 41-44.

Οι Αργεντίνοι παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτεροι έχασαν τη συγκέντρωσή τους τα επόμενα λεπτά και λόγω λαθών ή κοψιμάτων που δέχτηκαν παρέμειναν για μερικά λεπτά στους 49 πόντους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, η Ρωσία να μειώσει σε 48-49 μετά από ένα μακρινό τρίποντο του Μόνια.

Ο Ντελφίνο πήρε ένα φάουλ μετά από κάποιες άστοχες ενέργειες και με 1/2 βολές ξεκόλλησε την Αργεντινή (48-50), όμως ο Μοζγκόφ ισοφάρισε στα 50'' σε 50-50. Ο Γκουτιέρες από τα 9 μέτρα έγραψε το 52-54 της γ' περιόδου, ξαναδίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην κρίσιμη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το 35' με τους Αργεντίνους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή και τους Ρώσους να ακολουθούν κατά πόδας (54-56, 56-58). Ο Ομπέρτο με ένα παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 56-61 και ο Σκόλα έγραψε το 56-63 μετά από άστοχο σουτ τριών πόντων της αντιπάλου ομάδα.

Αυτό το καλάθι προκάλεσε και τον Μπλατ να διακόψει εσπευσμένα το ματς με τάιμ άουτ. Κάτι που πάντως δεν επηρέασε τους αντιπάλους που είχαν πλέον επιβάλει το ρυθμό τους. Με καλάθι του Σκόλα η διαφορά πήγε στους 9 (58-67) στα δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Ντελφίνο ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα γράφοντας το τελικό 61-73.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 33-36, 52-54, 61-73.

Ρωσία (Μπλατ): Μοζγκόφ 10 (11 ριμπ.), Φριντζόν 2, Βορόνοφ 3(1), Μόνια 17(3), Κβοστόφ 9(3), Πονκρασόφ 3 (4 ασ.), Βορόντσεβιτς 10, Μπίκοφ 5, Ζουκανένκο 2.

Αργεντινή
(Ερνάντεθ): Ομπέρτο 10, Κιντέρος, Ντελφίνο 26(5), Γκονζάλες, Πριτζιόνι 5(1), Σκόλα 27 (6ριμπ.), Γκουτιέρες 3(1), Γιάσεν 2, Τσεκέιρα, Μάτα.