Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 2010

Οι Κύπριοι ηττήθηκαν 2-1 στην έδρα τους από την Νορβηγία

Έπειτα από την ισοπαλία 4-4 με την Πορτογαλία, που άφησε άφωνη σύσσωμη την ποδοσφαιρική Ευρώπη, η… επόμενη ημέρα της Κύπρου, στα Προκριματικά του Euro 2012, δεν ήταν ανάλογη. Οι Κύπριοι ηττήθηκαν 2-1 στην έδρα τους από την Νορβηγία, παρά το γεγονός ότι η αγωνιστική τους παρουσία ήταν θετική.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Ρίισε, μόλις στο 2’ της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ο Κάριου, σε μία αντεπίθεση της Νορβηγίας, διπλασίασε τέρματά της ομάδας του.

Στο 58’ ο Οκκάς, κατάφερε με πλασέ να μειώσει και δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν σε μία φάση, στην οποία πρωταγωνίστησε ο Αλωνεύτης.

Ενδεκάδες:

Κύπρος: Γιωργαλλίδης, Χαραλάμπους, Μερκής (Χριστοφή), Πουρσαϊτίδης, Αβραάμ, Ντομπρασίνοβιτς, Μακρίδης, Χαραλαμπίδης (46' Σατσιάς), Αλωνεύτης, Οκκάς, Κωνσταντίνου

Νορβηγία: Κνούτσεν, Χόγκλι, Γουάχλερ, Χάνγκελαντ, Άρνε Ρίισε, Χέλγκε Ρίισε (74' Μοέν), Χάουγκερ, Κάριου, Πέτερσεν, Γκρίντχμεϊμ, Χούσεκλεπ (80' Ρούντ)