Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010

Το πάρτι της «Μπάρτσα»

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της ένατης αγωνιστικής για το ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Σεβίλης με 5-0!
Οι Καταλανοί είχαν σε μεγάλη ημέρα τους Νταβίντ Βίγια και Λιονέλ Μέσι, οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως στο 45’ οι Σεβιγιάνοι έμειναν με δέκα παίκτες, εξαιτίας της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Κονκό.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι πρωταθλητές Ισπανίας μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Μέσι. Την σκυτάλη πήρε ο Βίγια, που έκανε το 2-0 στο 24’ με εκπληκτικό σουτ, ενώ το τρίτο τέρμα προήλθε από τον Ντάνι Άλβες στο 53’, ο οποίος όμως δεν το πανηγύρισε, αφού ήταν κόντρα στην παλιά του ομάδα. Η «Μπάρτσα» στα επόμενα λεπτά, παίζοντας και με παίκτη παραπάνω, έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνσιτικό χώρο και στο 64’ ο Μέσι με ατομική προσπάθεια και πλασέ έκανε το 4-0. Ο Βίγια με πανομοιότυπο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 5-0 και «σφράγισε» τον θρίαμβο των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις του ματς.