Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

«Δάγκωνε» ο Άγιαξ

Ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική στην Ολλανδία, με τον Άγιαξ να επικρατεί 2-0 εκτός έδρας την Φένλο παρά την απουσία του Σουάρες λόγω της τιμωρίας του, ενώ η Χέρακλες δυσκολεύτηκε με αντίπαλο την Ουτρέχτη, αλλά νίκησε, τελικά, 2-1.

Ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει τη νίκη στο δεύτερο 45λεπτο, σκοράροντας δύο φορές σε διάστημα επτά λεπτών. Το προβάδισμα στον Αίαντα έδωσε ο Μίντο, ενώ το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Μάρτιν Γιόλ σημείωσε ο Σουλεϊμάνι. Με αυτή τη νίκη ο Άγιαξ έφτασε τους 31 βαθμούς και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο άλλο παιχνίδι η Χέρακλες επιβεβαίωσε τη δύναμη της έδρας της και πήρε ένα ακόμη τρίποντο επικρατώντας της Ουτρέχτης 2-1. Με αυτογκόλ του Σουτ στο 53΄έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η Ουτρέχτη ισοφάρισε στο 73 με τον Κορνέλις για να πάρει τελικά τη νίκη η Χέρακλες έξι λεπτά πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι με εκτέλεση πέναλτι του Όβερτουμ.