Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-1

Τέλος έλαβε την Κυριακή (12/12) το αήττητο του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, με τον Παναθηναϊκό να είναι υπεύθυνος γι' αυτό. Στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής, οι “πράσινοι” θριάμβευσαν με 3-1 σετ επί του “δικέφαλου του Βορρά” στο κλειστό της Γλυφάδας και τον έπιασαν εκ νέου στην κορυφή.
Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενόμενου, προβάλλοντας αντίσταση μόνο στο τρίτο σετ, το οποίο και κατέκτησαν. Κατά τα άλλα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο, παίρνοντας δίκαια το τρίποντο.
Το πρώτο σετ κύλησε ως τα μέσα του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η συνέχεια όμως ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τρεις σερί πόντους πήραν αέρα με 17-14, κρατώντας το πάνω χέρι ως το 25-20. Στο δεύτερο σετ οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά και πήραν τον έλεγχο, προηγούμενοι με 11-7. Η απάντηση των “πρασίνων” όμως δεν άργησε να έρθει. Πέρασαν μπροστά με 18-15 και από εκεί και πέρα επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο 25-20.
Το τρίτο σετ ήταν πιο συναρπαστικό, αφού ο “δικέφαλος του Βορρά” έδειξε έστω και με καθυστέρηση να βρίσκει τον καλό εαυτό του. Επακόλουθο ήταν οι δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τον ΠΑΟΚ να παραμένει “ζωντανός” στο κυνήγι της νίκης κάνοντας στο πέμπτο σετ-μπολ που είχε το 32-30 και ενώ είχαν προηγηθεί τρία ματς-μπολ του Παναθηναϊκού. Στο τέταρτο σετ τα πράγματα απλουστεύτηκαν και πάλι για τους γηπεδούχους. Χάρη στο σερβίς και στο μπλοκ αλλά και στα λάθη του αντιπάλου τους, οι “πράσινοι” έκαναν ένα σερί 6-0 και ξέφυγαν με 14-9. Χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, διατήρησαν το προβάδισμα και έκαναν το 25-20.
Τα σετ: 25-20, 25-20, 30-32, 25-20.
Παναθηναϊκός: Πετρέας 6 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Μηνούδης 13 (9/14 επ., 3 μπλοκ, 82% υπ. - 55% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (20/44 επ.), Ψάρρας 6 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Πανταλέων 9 (8/14 επ.), Λάππας 19 (14/23 επ., 4 μπλοκ, 63% υπ. - 42% άριστες), Παπαδημητρίου -λ 62% υπ. - 31% άριστες)/ Κόβατς 1, Ντονάς 1.
ΠΑΟΚ: Παντακίδης 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερ 3, Μπόγιτς 27 (26/40 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες), Καραγιάννης 6 (6/12 επ.), Στέινμπεργκ 12 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Λινς 15 (14/31 επ. 71% υπ. - 46% άριστες), Δημητρακόπουλος -λ 81% υπ. - 50% άριστες / Πλίκας, Παπαδημητρίου, Ωρολογάς.