Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Στάση «Σαν Μαμές»

Τρεις σερί νίκες. Έξι αγωνιστικές αήττητη. Όλα αυτά όμως, μέχρι να παίξει στο «Σαν Μαμές». Εκεί η Αθλέτικ Μπιλμπάο έβαλε ένα τέλος στην ξέφρενη πορεία της Εσπανιόλ στο τελευταίο χρονικό διάστημα επικρατώντας της 2-1 για την 15η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Μάλιστα, τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό με τον Οσβάλντο. Στο β’ ημίχρονο, όμως, η κατάσταση άλλαξε. Στο 73ο λεπτό ο Γιορέντε βρήκε δίχτυα για άλλη μια φορά, ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε ελπίδες για τους Βάσκους. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα (75’) ο Λόπες διπλασίασε τα τέρματα της Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Μεγάλη νίκη 4-1 πέτυχε η Έρκουλες επί της Μάλαγα συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις τουλάχιστον στην έδρα της. Την έκπληξη έκανε η Σανταντέρ η οποία νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Μάλαγα.