Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

«Αγγίζουν» την κορυφή οι Μάβερικς

Εκπληκτικό ματς έγινε στο «Αμέρικαν Ερλαϊνς Σέντερ» του Ντάλας, όπου οι Μάβερικς επικράτησαν 103-97 των Γιούτα Τζαζ, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 19-4, δεύτερο καλύτερο στο ΝΒΑ μετά το Σαν Αντόνιο (19-3)!
Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή του αγώνα διαφορά ασφαλείας, όμως οι Τζαζ άρχισαν να τη «ροκανίζουν» και ισοφάρισαν 89-89 περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος με τον Ντερόν Γουϊλιαμς (34π.) να σκοράρει με κάθε δυνατό τρόπο. Ωστόσο, ο Ντιρκ Νοβίτσκι ήταν ασυγκράτητος, καθώς με 31 πόντους και 15 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Αντίστοιχο ρόλο ανέλαβε στο Χιούστον ο Κέβιν Μάρτιν, που με 40 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας οδήγησε τους Ρόκετς σε άνετη νίκη 110-95 επί των Κλίβελαντ Καβαλίερς. Ο Λουϊς Σκόλα ήταν ανίκητος κάτω από τα καλάθια (14π., 14ρ.) και η ήττα ήταν φυσικό επακόλουθο για τους φιλοξενούμενους, παρά τους 24 πόντους του Αντόν Τζέιμισον.

Η μεγάλη ανατροπή έγινε στο Ντιτρόιτ, όπου οι Πίστονς μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 16 πόντων (99-83), αλλά οι Τορόντο Ράπτορς έφυγαν νικητές με 120-116. Το σκορ του 12λέπτου ήταν 37-17 με τους Μπέιλες, Μπαρνιάνι και Μπαρμπόσα να "σμπαραλιάζουν" την άμυνα του Ντιτρόιτ. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Ράπτορς βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 25 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο κι η διαφορά αυτή συνιστά τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία τους!

Τέλος στο Σακραμέντο οι γηπεδούχοι Κινγκς ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 24-17 των Μαιάμι Χιτ στο πρώτο 12λεπτο, αλλά μετά... εξαφανίστηκαν. Οταν ο Ντουέιν Γουέιντ (36π.), ο ΛεΜπρον Τζέιμς (25π.) και ο Κρις Μπος (17 ριμπάουντ) βρίσκονται σε τόσο... άγρια κατάσταση, δύσκολο να "επιβιώσει" οποιοσδήποτε αντίπαλος.