Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010

Ξεπέρασε το «σοκ» με Κριστιάνο η Ρεάλ

Με δύο προσωπικά τέρματα του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε το βράδυ του Σαββάτου στις επιτυχίες επικρατώντας εντός έδρας της Βαλένθια με 2-0.
Οι Μαδριλένοι άφησαν πλέον οριστικά πίσω τους την «πεντάρα» της περασμένης Δευτέρας από τη Μπαρτσελόνα και με το τρίποντο παρέμειναν σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή.

Οι «Μερένχες» μπήκαν… παγωμένοι στο γήπεδο και μέχρι το 35’, δεν είχαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Στην συνέχεια όμως, ανέβασαν στροφές και πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, την πρώτη με τον Μαρσέλο και την δεύτερη με τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Το ίδιο φουριόζοι μπήκαν όμως και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και έχασαν μία μοναδική ευκαιρία στο 48’ με τον Κριστιάνο να σουτάρει μόλις άουτ μέσα από την περιοχή. Στο 65’ πάντως τα πράγματα έγιναν αρκετά πιο εύκολα για την Ρεάλ, αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε λανθασμένα για χέρι την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αλμπέλδα και η Βαλένθια υποχρεώθηκε να συνεχίσει το ματς με παίκτη λιγότερο.

Η εξέλιξη αυτή άλλαξε το δεδομένα του αγώνα και τελικά στο 73’ η Ρεάλ έκανε το 1-0 με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πέτυχε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του με ωραία ενέργεια στο 86’. Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι δεν πήραν ένα κανονικό πέναλτι στο 76’, ενώ οι «νυχτερίδες» έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρουν στο 78’.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής της «Πριμέρα Ντιβιζιόν»:

Σάββατο 04/12

Λεβάντε-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0
3’ Νάνο, 59’ Σαϊσίδο

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 0-3
26’ Πέντρο, 65’, 83’ πεν. Μέσι

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 2-0
73’, 86’ Κριστιάνο Ρονάλντο
*65’ κόκκινη κάρτα στον Αλμπέλδα