Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

Η «Κυρία» είναι εδώ

Την είχαν όλοι ξεγραμμένη, όμως η Ανόρθωση φώναξε παρούσα και πήρε σπουδαία νίκη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» 2-0 με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος. Εύκολη επικράτηση για την ΑΕΚ Λάρνακας με σκορ 4-1 στην έδρα της Δόξας η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στο 1-1 έμειναν Απόλλων Λεμεσού και Εθνικός Άχνας.

Τέλος στο εξαιρετικό σερί του ΑΠΟΕΛ έβαλε η Ανόρθωση, η οποία επέστρεψε στις νίκες μετά από εννέα αγωνιστικές. Θετικό ήταν το ντεμπούτο του Στοϊλοφ στον πάγκο της «κυρίας» και πλέον το κλίμα στην ομάδα έχει αντιστραφεί. Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Λαμπάν και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λαβόρδε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Παρά την ήττα ο ΑΠΟΕΛ διατηρείται στην πρώτη θέση έχοντας διαφορά εφτά βαθμών από τους διώκτες του.

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ Λάρνακας στο «Μακάρειο» και νίκησε με σκορ 4-1. Το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Λίνσεν στο 7ο λεπτό και οχτώ λεπτά αργότερα ο Φαν Ντάικ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Πιντάδο με δυο γκολ στο 23΄και το 63΄ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της Δόξας για θετικό αποτέλεσμα ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 64ο λεπτό με τον Ενρίκε.

Παρόλο που προηγήθηκε νωρίς ο Απόλλων Λεμεσού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και έμεινε στο 1-1 με τον Εθνικό Άχνας. Ο Μπαγκουρά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 29ο λεπτό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους όμως ο Ιγνάτοφ στο 66΄έφερε το παιχνίδι στα ίσια.