Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2011

Νο-βάρα στο 90’!!

Νο-βάρα στο 90’!
Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας πανηγύρισε η Νοβάρα, η οποία επικράτησε στην έδρα της Κατάνια με σκορ 3-2, χάρη σε τέρμα του Μετζιορίνι στο 90ο λεπτό.

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Βερόνα πέρασε εύκολα με 2-0 από το «Ένιο Ταρντίνι» κόντρα στην Πάρμα.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Φεράρι (37’) και Γκόμεζ (62’).

Η Κατάνια ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση, σκοράροντας με τον Λαντσαφάμε μόλις στο 3ο λεπτό, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο 68’ ο Γκρανόκε έφερε το ματς στα ίσα για την Νοβάρα, με τον Λόπες να «απαντά» δύο λεπτά αργότερα (2-1).

Η μεγάλη ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ήρθε με τα δύο προσωπικά γκολ του Μετζιορίνι. Ο 26χρονος επιθετικός, αρχικά έκανε το 2-2 στο 77’, ενώ στο 90’ ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, λόγω των αποβολών των Μπελούτσι και Πορκάρι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.