Κυριακή 30 Αυγούστου 2015

«Άγιοι» Βασίληδες!!

Πρόωρο πρωτοχρονιάτικο δώρο έκαναν στη Σαουθάμπτον οι Πελέ και Τάντιτς! Σκοράροντας ένα και δυο γκολ αντίστοιχα, καθάρισαν τη Νόριτς (3-0) και χάρισαν στους «αγίους» την πρώτη νίκη τους για φέτος.

«Άγιοι» Βασίληδες (video)
Παραλίγο να πιάσουμε φθινόπωρο, αλλά η Σαουθάμπτον κατάφερε τελικά να γευτεί τη χαρά της νίκης.

Προερχόμενη από απανωτές «σφαλιάρες» σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, η ομάδα του Κούμαν ξέσπασε στη Νόριτς και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο για φέτος (3-0).

Τρεις μέρες μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό απ’ τη Μίντιλαντ, οι γηπεδούχοι τα έβρισκαν σκούρα και με τα «καναρίνια». Αφού αποβλήθηκε όμως ο Γουίτακερ στο 31’ κι ο Πελέ ξεκλείδωσε την άμυνα (από ασίστ του Μανέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου), όλα έγιναν ευκολότερα.

Έτσι, ο Τάντιτς μπόρεσε να πάρει έπειτα τη σκυτάλη και χτυπώντας δυο φορές σε τέσσερα λεπτά (64’, 67’) να δώσει στιλ στην πρώτη φετινή επικράτηση της Σαουθάμπτον στην Premier League.