Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

Πανηγυρίζει και η Ρουμανία!!

Η Ρουμανία είναι η δεύτερη ομάδα που πήρε την πρόκριση στα τελικά του Euro 2016 από τον όμιλο της Εθνικής, καθώς το εμπόδιο των Νήσων Φερόε ήταν γι’ αυτήν πολύ χαμηλό (3-0). Πρώτη η Βόρεια Ιρλανδία.

Πανηγυρίζει και η Ρουμανία!

Μετά την Βόρεια Ιρλανδία που πήρε την πρόκριση για το Euro 2016 την περασμένη Παρασκευή με τη νίκη επί της Εθνικής ακολούθησε σήμερα η Ρουμανία με το άνετο εκτός έδρας 3-0 επί των Νήσων Φερόε στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Την πρώτη θέση «σφράγισε» η ομάδα του Ονίλ με το 1-1 στη Φινλανδία. Μια δεύτερη ευκαιρία για να παίξει στα τελικά της διοργάνωσης η Ουγγαρία, η οποία πήρε την τρίτη θέση και θα αγωνιστεί στα μπαράζ.

Η 10η αγωνιστική του 6ου ομίλου

Ελλάδα-Ουγγαρία 4-3
(5' Σταφυλλίδης, 57' Ταχτσίδης, 79' Μήτρογλου, 86' Κονέ-26' Λόβρενξιξ, 54', 76' Νέμεθ)

Ελλάδα 6

Δύο γκολ για τους Ρουμάνους σημείωσε ο Μπουντέσκου, το πρώτο μόλις στο τέταρτο λεπτό με κεφαλιά και στο 45’ με εντυπωσιακό τρόπο, κάνοντας δυνατό σουτ από τα δεξιά. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαξίμ στο 83ο λεπτό.

Η Βόρεια Ιρλανδία άγγιξε τη νίκη κόντρα στην Φινλανδία, αλλά δεν τη «χάλασε» το γεγονός ότι δεν ήρθε (1-1). Προηγήθηκε στο 31’ με τον Κάθκαρτ να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά ο Αραγιούρι ισοφάρισε με σουτ στο 87ο λεπτό. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι και με αυτόν τον τρόπο τερμάτισαν στην κορυφή του ομίλου τους. *Πηγή: sport-fm.gr*