Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

Μαγκιά η Κύπρος!! (video)

Τον χαρακτήρα που δεν έδειξε η Εθνική Ελλάδος στα προκριματικά του Euro, συνεχίζει να βγάζει η Κύπρος καθώς επικράτησε 2-1 στο Ισραήλ και θα διεκδικήσει εισιτήριο για τα μπαράζ. Πέρασαν Βέλγιο-Ουαλία.

Μαγκιά η Κύπρος! (video)

Η Κύπρος επικράτησε 2-1 μέσα στο Ισραήλ και θα παίξει στην 10η (και τελευταία) αγωνιστική τα ρέστα της για να πάρει το εισιτήριο, που δίνει η τρίτη θέση, για τα μπαράζ. Θέση για το τουρνουά της Γαλλίας έκλεισαν από τον όμιλο το Βέλγιο και η Ουαλία.

Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας στην τελευταία αγωνιστική την Βοσνία και αν τη νικήσει και παράλληλα δεν πάρει το τρίποντο το Ισραήλ στο εκτός έδρας με το Βέλγιο θα πανηγυρίσει την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής

Ανδόρα-Βέλγιο 1-4
(51’ Λίμα πεν.-19’ Ναϊνγκολάν, 42’ Νε Μπρούινε, 56’ Αζάρ πέν., 64’ Ντεπουάτρ)

Βοσνία-Ουαλία 2-0
(81’ Τζούριτς, 90’ Ιμπίσεβιτς)

Ισραήλ-Κύπρος 1-2
(76’ Μπιτόν-58’ Τζούνιορ, 80’ Δημητρίου)

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου (σε 9 αγωνιστικές)

Ουαλία-Ανδόρα (21:45)

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Ντόσα Τζούνιορ στο 58’ και η απάντηση ήρθε από τον Μπιτόν στο 76’ με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή, ενώ τη νίκη χάρισε ο Δημητρίου στο 80ο λεπτό.

Το Βέλγιο «σφράγισε» εισιτήριο για τη Γαλλία με το άνετο 4-1 επί της Ανδόρας. Ο Ναινγκολάν στο 19’, ο Ντε Μπρούινε στο 42’, ο Αζάρ με πέναλτι στο 56’ και ο Ντεπουατρέ στο 64 σκόραραν για τους νικητές, ενώ ο Λίμα είχε μειώσει στο 51’ από την άσπρη βούλα για τους γηπεδούχους.

Ηττήθηκε (2-1), αλλά χαμογέλασε η Ουαλία στη Βοσνία καθώς πήρε και αυτή το εισιτήριο για την τελική φάση. Ο Τζούριτς άνοιξε το σκορ στο 81’ και παρότι οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 89’ λόγω κόκκινης που δέχθηκε ο Κοπ, πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ιμπίσεβιτς στο 90ο λεπτό.