Δευτέρα 24 Αυγούστου 2009

Γιουβέντους: Μπήκε με το δεξί…

Eπιμέλεια: Δ.Μ.

Ιδανικό ξεκίνημα στο ιταλικό πρωτάθλημα έκανε η Γιουβέντους καθώς επικράτησε με 1-0 της Κίεβο στο Τορίνο χάρη στο τέρμα του Ιακουίντα. Σπουδαίο ματς στη Γένοβα, όπου η Τζένοα νίκησε με 3-2 τη Ρόμα.
Γνωρίζοντας πως η Ίντερ στραβοπάτησε στην πρεμιέρα της Serie A εντός έδρας κόντρα στην Μπάρι, η Γιουβέντους ξεκίνησε δυνατά κόντρα στην Κίεβο με σκοπό να αποφύγει δυσάρεστες εκπλήξεις.

Οι "μπιανκονέρι" προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό, όταν από στημένη φάση ο Ντιέγκο βρήκε τον Ιακουίντα μέσα στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Στέφανο Σορεντίνο.

Στη συνέχεια, το συγκρότημα του Τσίρο Φεράρα έριξε ταχύτητα, κοιτώντας να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα και το κατάφερε χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα.

Μάλιστα, στο 57ο λεπτό ο Αμάουρι είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, όμως το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή βρήκε στο δοκάρι.

Στο μεταξύ, συναρπαστική αναμέτρηση έγινε στο "Λουίτζι Φεράρις", εκεί όπου η Τζένοα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά) επιβλήθηκε με 3-2 της Ρόμα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 49' με σουτ του Κρισίτο, όμως οι Ρωμαίοι απάντησαν άμεσα με ανατροπή χάρη στα τέρματα των Ταντέι και Τότι. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Γένοβας δεν πτοήθηκε. Στο 69' ο Θαπατέρ με εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα για να έρθει ο Μπιάβα στο 83΄ να γράψει το τελικό 3-2.

Σε άλλες αναμετρήσεις, η φιλόδοξη Παλέρμο επιβλήθηκε στο "Ρέντζο Μπαρμπέρα" με 2-1 της Νάπολι ενώ η Σαμπντόρια με τέρμα του Γκαστάλντελο στις καθυστερήσεις απέδρασε με το διπλό (1-2) από την έδρα της Κατάνια. Τέλος, ο Τομάσο Ρόκι με γκολ στο 22' χάρισε το τρίποντο στη Λάτσιο κόντρα στην Αταλάντα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μπολόνια - Φιορεντίνα 1-1 (24' Οσβάλντο / 64' Μούτου)
Σιένα - Μίλαν 1-2 (34' Γκετσάλ / 29' και 48' Πάτο)

Κυριακή
Ίντερ - Μπάρι 1-1 (56' πέν. Ετο'ο / 74' Κουτούζοφ)
Κατάνια - Σαμπντόρια 1-2 (38' Μοριμότο / 9' Πατσίνι, 94' Γκασταλντέλο)
Τζένοα - Ρόμα 3-2 (49' Κρίσιτο, 69' Ζαπατέρ, 83' Μπιάβα / 54' Ταντέι, 64' Τότι)
Γιουβέντους - Κιέβο 1-0 (11' Ιακουΐντα)
Λάτσιο - Αταλάντα 1-0 (22' Ρόκι)
Λιβόρνο - Κάλιαρι 0-0
Παλέρμο - Νάπολι 2-1 (44' Καβάνι, 75' πέν. Μίκολι / 73' Χάμσικ)
Ουντινέζε - Πάρμα 2-2 (45'+1 πέν. και 89' Ντι Νατάλε / 42' Παλόσκι, 49' Λουκαρέλι)