Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2009

Νίκησε 3-1 τη Σλοβενία με τη δεύτερη ομάδα η Εθνική

Έστω και πιο δύσκολα από ό,τι περίμενε, η Ελλάδα επικράτησε της Σλοβενίας με 3-1 σετ και προκρίθηκε ως πρώτη στη δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Τουρκία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, τις στιγμές που έπαιξε σοβαρά, έδειξε ότι ήταν μία κλάση πάνω από τον αντίπαλό του. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη πήραν δύσκολα τα δύο πρώτα σετ με 34-32 και 26-24, έχασαν το τρίτο με 25-23 αν και προηγούταν με 18-11(!), ωστόσο σοβαρεύτηκαν στο τέλος, πήραν το τέταρτο με 25-21 και έτσι ολοκλήρωσαν την πρώτη φάση της διοργάνωσης με το απόλυτο. Από τους κορυφαίους της ελληνικής ομάδας ήταν για άλλη μια φορά ο Δημήτρης Τζούριτς που πήρε 8 πόντους από μπλοκ κάνοντας ρεκόρ διοργάνωσης. Σκέπασε το φιλέ και κέρδισε πολλές μονομαχίες. Ρεσιτάλ έδωσε από τον πάγκο ο ομοσπονδιακός τεχνικός με τις έγκυρες αλλαγές του.Με νέα πρόσωπα στο παιχνίδι κόντρα στην Σλοβενία η Εθνική μας ξεκίνησε με πολλά νέα πρόσωπα σε σχέση με τα δύο προηγούμενα ματς, κάτι που είχε προαναγγείλει άλλωστε ο Δημήτρης Καζάζης μετά τη νίκη κόντρα στην Σλοβακία, με την οποία «σφραγίστηκε» και η πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι διεθνείς μας δεν ξεκίνησαν πολύ καλά, γεγονός που εκμεαταλλεύτηκαν οι Σλοβένοι, οι οποίοι όχι μόνο έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο σετ, αλλά κατάφεραν μάλιστα νε ξεφύγουν και με τέσσερις πόντους στο 18-14. Εκεί όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντέδρασε, πλησίασε στο σκορ, ισοφάρισε σε 24-24 και μετά από ένα πραγματικό… θρίλερ, πήρε το πρώτο σετ με 34-32.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο (6-6, 16-17 και 21 -21) και την Ελλάδα να κάνει πολλά λάθη στην υποδοχή και στις επιθέσεις της. Ωστόσο, στο φινάλε σοβαρεύτηκε και όντας πιο τυχερή έκανε το 2-0 παίρνοντας το σετ με 26-24.

Αυτοκτόνησε…

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι γρήγορα. Απέκτησαν από πολύ νωρίς μία διαφορά ασφαλείας, ενώ στηριζόμενοι κυρίως στο μπλοκ και στην εξαιρετική υποδοχή, προηγήθηκαν με 18-11. Η μεγάλη αυτή διαφορά όμως, λειτούργησε αρνητικά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αφού οι διεθνείς χαλάρωσαν πάρα πολύ, με αποτέλεσμα η Σλοβενία όχι μόνο να ισοφαρίσει σε 19-19, αλλά και να πάρει το σετ με 25-23.

Ξύπνησε και καθάρισε

Το σετ των Σλοβένων και κυρίως ο τρόπος με τον οποίο χάθηκε, αφύπνισε τους διεθνείς, οι οποίοι μπήκαν στο τέταρτο με αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς. Ωστόσο, οι Σλοβένοι αποδείχθηκαν σκληρός αντίπαλος, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο (6-6, 12-12 και 18-18). Στο σημείο αυτό όμως, η Ελλάδα πάτησε γκάζι και καθάρισε το σετ με 25-21.

Τα σετ: 34-32, 26-24, 23-25, 25-21.

***Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσοι, 45 επιθέσεις, 18 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων και της Σλοβενίας: 11, 47, 19, 25. Διαιτητές: Αντερσον (Ρωσία), Λαμπάστα (Τσεχία).

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9π. (5/19, 2 άσοι), Τζούριτς 13 (5/9, 8 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (20/34, 2 άσοι), Κουρνέτας, Ανδρεάδης 4 (2/2), Λάππας 12 (9/22, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 71% υποδοχή), Παπαδημητρίου (λ.), Προύσαλης, Καριπίδης 1, Ρουμελιώτης 2 (1 άσος), Πανταλέων 6 (2/6, 3 μπλοκ, 1 άσος).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Χρίμπαρ): Πάγιενικ 10π. (7/14), Βίντιτς 10 (4/11), Σκετ 10 (8/25), Ούρναουτ 17 (11/27, 6 μπλοκ), Βίνισιτς 5, Κούτουριτς 14 (11/26, 3 άσοι) / Σκορς (λ. - 58% υποδοχή), Γκασπαρίνι 11 (5/23, 6 άσοι), Σμουτς, Πλέσκο.