Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2009

«Ζωντανή» η Κολομβία

«Ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου έμεινε η Κολομβία που νίκησε στο Μεντεγίν τον Ισημερινό με 2-0.
Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 82’ ο Μαρτίνες, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκουτιέρες διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι είχαν πάντως αριθμητικό πλεονέκτημα από το 49’ λόγω αποβολής του Παλάσιος. Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στην πέμπτη θέση με 20 βαθμούς.

Την ίδια ώρα, απρόσμενη ήττα στη Λίμα από το Περού με 1-0 γνώρισε η Ουρουγουάη κι έτσι «ψαλιδίστηκαν» οι ελπίδες της για πρόκριση.

Ο Ρενζίφο στο 86’ χάρισε τη νίκη στους ουραγούς της ζώνης της Λατινικής Αμερικής. Αξίζει να σημειωθεί ότι καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Γκοντίν από πλευράς φιλοξενουμένων.