Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2009

Η «Γιούβε»... πλήγωσε τον Κόντε

Εντυπωσιακή η Γιουβέντους, συνέτριψε 5-2 την Αταλάντα στο «Ατλέτι Ατζούρι ντ' Ιτάλια», για την 12η αγωνιστική του Καμπιονάτο και «πλήγωσε» τον Αντόνιο Κόντε, που λίγο έλειψε το καλοκαίρι να καθίσει στον πάγκο της.

Ο Καμορανέζι με δύο γκολ σε δύο λεπτά (36', 37') έδωσε το προβάδισμα στην Γιουβέντους. Η μείωση του σκορ από τον Βαλντές στο 51' δεν άγχωσε την ομάδα του Φεράρα, που απέκτησε πάλι προβάδισμα ασφαλείας με τον Φελίπε Μέλο (55'). Ο Τσεράβολο στο 71' μείωσε σε 3-2 για την Αταλάντα και έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους, όμως στο τελευταίο 5λεπτο οι Ντιέγκο (84') και Τρεζεγκέ (87') έδωσαν επιβλητικό τόνο στη νίκη της «Γιούβε».

Με τη νίκη αυτή οι «μπιανκονέρι» έφτασαν τους 24 βαθμούς, έμειναν μόνοι τους στη 2η θέση και μείωσαν στους 4 τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ιντερ, η οποία την Κυριακή (8/11) φιλοξενεί τη Ρόμα.

Στο άλλο Σαββατιάτικο (7/11) παιχνίδι, ισόπαλη δίχως τέρματα (0-0) έληξε η αναμέτρηση της Κατάνια με την Νάπολι στην Σικελία. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή αλλά ο Ιάπωνας, Τάκα Μοριμότο στάθηκε μοιραίος παίκτης, χάνοντας τις σπουδαιότερες ευκαιρίες της Κατάνια. Οι «παρτενοπέι» βρίσκονται στην 6η θέση με 18 βαθμούς και χωρίς ήττα στα τελευταία πέντε ματς με τον Βάλτερ Ματσάρι στον πάγκο τους, ενώ η Κατάνια προτελευταία με 12.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο 7/11
Κατάνια-Νάπολι 0-0
Αταλάντα-Γιουβέντους 2-5 (51` Βαλντές, 71` Τσεράβoλο - 36`, 37`, Καμορανέζι, 55` Μέλο, 84` Ντιέγκο, 87` Τρεζεγκέ)

Κυριακή 8/11 (16:00)