Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2009

Ισόπαλο το ντέρμπι στο Μόναχο

Δίχως νικητή έληξε το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα ανάμεσα σε Μπάγερν και Σάλκε στο Μόναχο. Το τελικό 1-1 δεν ευνοεί καμία ομάδα μιας και οι Βαυαροί έμειναν έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν η δε Σάλκε στο -4.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ στο 31’΄με τον Ντάνιελ Βαν Μπούιτεν. Όμως η Σάλκε έφτασε στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο με κεφαλιά του νεαρού Μάτιπ οποίος πρόσφατα υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο. Ο Βασίλης Πλιάτσικας πέρασε σαν αλλαγή στο 54’ στην θέση του Σάντσεζ.

Η πρωταθλήτρια Βόλφσμπουργκ πέρασε νικηφόρα από την «Ράιν Νέκαρ Αρένα», επικρατώντας της Χόφενχάιμ με 2-1. Ο Βένταντ Ιμπίσεβιτς έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 23’ αλλά με γκολ των Μισίμοβιτς και Γκραφίτε στην επανάληψη, οι «λύκοι» πήραν τους τρεις βαθμούς και δείχνουν πως επιστρέφουν στην μάχη του τίτλου, αφού η διαφορά τους από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν παρέμεινε στους 5 βαθμούς.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, ξεχωρίζει η νίκη της Φράιμπουργκ στην έδρα της Μπόχουμ με ένα γκολ του Ρεϊζίνγκερ στις καθυστερήσεις (2-1). Με νίκη επί της Νυρεμβέργης συνέχισε και η Μάιντς ενώ Γκλάντμπαχ και Στουτγκάρδη ήρθαν ισόπαλες δίχως τέρματα στο «Μπορούσια Παρκ».

Παρασκευή (6/11)

Λεβερκούζεν-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 4-0 (2΄ Κίσλινγκ, 6΄ Ρέιναρτζ, 11΄ Κρόος, 86΄ Μπέντερ)