Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2009

"Λύγισε" στο Ισραήλ

Φάση από το παιχνίδι Μακάμπι-Μαρούσι Το Μαρούσι έπαιξε πολύ καλά στη «Νόκια Αρίνα», αλλά δεν απέφυγε την ήττα. Η ομάδα των βορείων προαστίων έχασε από τη Μακάμπι με 75-67 στην πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, αλλά το θετικό είναι πως το Μαρούσι για ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξε καλό μπάσκετ και δεν έπεσε αμαχητί.

Το Μαρούσι μόνο φοβισμένα δεν ξεκίνησε σε μία από τις καλύτερες έδρες της Ευρώπης. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν ακριβώς αυτό που έπρεπε κι έμειναν κοντά στο σκορ. Δηλαδή πήγαν σε πολύ αργό ρυθμό και βοήθησαν πολύ τα επιθετικά ριμπάουντ της πρώτης περιόδου. Ως εκ τούτου το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 15-15. Το Μαρούσι ήταν αυτό που βελτιώθηκε στη συνέχεια και έφτασε να προηγείται με οκτώ πόντους (36-30) τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όλα πήγαιναν καλά για την ομάδα των βορείων προαστίων που πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα σε εκείνο το σημείο, ενώ ανάγκασε τους παίκτες της Μακάμπι με πολλά λάθη. Παρ� όλα αυτά, ένα δίλεπτο καλής απόδοσης έφτανε στους γηπεδούχους για να αλλάξουν άρδην τα δεδομένα. Η Μακάμπι έτρεξε ένα σερί 11-0 με συνέπεια να προηγηθεί με 41-36 στο ημίχρονο. Με τρίποντο του Πελεκάνου το Μαρούσι ισοφάρισε σε 41-41, αλλά η Μακάμπι είχε βρει ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους πέντε πόντους. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Πίνι Γκέρσον να προηγούνται με 61-54. Ο ρυθμός έπεσε «απελπιστικά» στην τελευταία περίοδο, πλην όμως το Μαρούσι ήταν άστοχο κι έτσι η Μακάμπι κράτησε τη νίκη έως το τέλος. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής και παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Αμαρουσίου η Μακάμπι νίκησε με 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 41-36, 61-54, 75-67

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Πίνι Γκέρσον): Σαρπ, Βισνιέφσκι 20 (1), Πέρκινς 6, Πνίνι 7, Αντερσον 4, Λάσμε 4, Έιντσον 6, Λάμπε 19 (1), Μπλούδενταλ 7 (1), Φίσερ 2
ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς 5, Κις 14 (4), Πελεκάνος 4, Χόμαν 6, Μαυροειδής 12, Καλάθης 3 (1), Νάτζφεϊ 7 (1), Καϊμακόγλου 4, Γκόρντον 12